|
Siła. Odwaga. Honor. Oraz lojalność. Wszystkie one połączą się 20 czerwca... |
| |
Przeraźliwy chłód sparaliżował mieszkańców Gotham City. Znękane miasto ponownie staje w obliczu zagłady. Ostatnią nadzieją na jego ocalenie, na wyrwanie go z jarzma lodowych okowów jest samotny, tajemniczy strażnik. Gdy na nocnym niebie pojawia się znak nietoperza, Batman (George Clooney) natychmiast rusza na pomoc swym nowym niesamowitym Batmobilem. Tym razem jednak Mroczny Rycerz nie jest sam. Towarzyszy mu Robin (Chris O'Donnell) pędzący tuż obok na turbo motocyklu - Redbirdzie. Razem będą musieli się zmierzyć z arcyłotrem Mr. Freeze'em (Arnold Schwarzenegger), który z zimną krwią planuje zagładę miasta. Tymczasem, podczas gdy po cywilnemu miliarder Bruce Wayne wspólnie ze swą stałą towarzyszką Julie Madison (Elle McPherson) wypełnia swoje społeczne obowiązki, na ulicach Gotham grasuje również niebezpieczna kobieta Trujący-Bluszcz (Uma Thurman) - femme fatale, która zabija pocałunkiem. Pragnie ona, by rośliny jej gatunku zapanowały na całej planecie.
Kiedy ta zbrodnicza para zaczyna działać razem, trudno jest wyobrazić sobie siłę, która byłaby w stanie ich powstrzymać. Właśnie wtedy do Batmana i Robina, uzbrojonych w cały arsenał najnowocześniejszych gadżetów, dołącza nowy sprzymierzeniec - niezwykle sprawna i odważna Batgirl (Alicia Silverstone). Ta niesamowita trójka stanie nie tylko do walki w obronie Gotham City, ale również do wyścigu z czasem, gdzie ceną będzie życie umierającego lokaja Alfreda (Michael Gough), którego postępująca choroba zaprowadzi bohaterów do żony Mr. Freeze'a, Nory Fries (Vendela Kirsebom Thomessen).
Czwarta część przygód Człowieka-Nietoperza, trzeci odtwórca roli tytułowej, drugi raz reżyseruje Joel Schumacher. Oczekiwana z wielkim zainteresowaniem kontynuacja Batman Forever wchodzi na ekrany kin w czerwcu 1997 roku. Pierwszy raz w produkcji o Batmanie od 1989 roku nie uczestniczy Tim Burton. Skutki są widoczne od razu. Ku przerażeniu widzów, a zwłaszcza fanów, jest niestety jeszcze gorzej i kolorowiej niż dwa lata wcześniej. Nie ma już ponurej inscenizacji i mrocznego klimatu. Są za to kolorowe do przesady obrazy i rażące oko wszechobecne rekwizyty; nowe zabawki Batmana, erotyczne stroje oraz wymyślne pojazdy. Miasto Gotham wygląda jak wycięte z futurystycznego filmu klasy B. Wszystko jest głośniejsze i bardziej mieniące niż w częściach poprzednich. Batman, o zgrozo, cieły i romantyczny, a dialogi scenariusza nastawione na widzów poniżej dziesiątego roku życia. Film ewidentnie nawiązuje nie tylko do wielobarwnego, komiksowego świata, w którym pierwotnie narodził się Człowiek-Nietoperz, ale także do kiczowatego serialu z Adamem Westem z lat 60. XX. wieku. Na nic nie zdają się zapewnienia reżysera, że Clooney będzie najlepszym Batmanem, że film będzie najbardziej widowiskowy ze wszystkich dotychczasowych i jedyny w swoim rodzaju. Olbrzymia kampania reklamowa i naprawdę obiecujące zwiastuny działają tylko do dnia 20 czerwca. Nie pomaga też gwiazdorska obsada: Schwarzenegger jako Mr. Freeze zamiast budzić grozę w roli człowieka o zimnym sercu, raczej śmieszy, słabiutcy Clooney i O'Donnell plątają się bez ładu i składu po planie, a opętana rządzą władzy Thurman i wepchnięta na siłę (żeby nie posądzić panów Batmana i Robina o skrywany homoseksualizm) Silverstone przyprawiają o dreszcze niesmaku. Dzieła zniszczenia dopełnia filmowy Bane, przypominający zresztą Frankensteina pod wodzą Poison Ivy, którego karykaturalna postać bezczelnie ośmiesza komiksowy pierwowzór oczytanego złoczyńcy, człowieka, który "złamał Batmana".
Na nic zdają się także nowoczesne efekty specjalne oraz ogromny budżet, sięgający 125 milionów dolarów. Batman i Robin jakościowo mocno rozczarowuje, zostaje zamiażdżony przez recenzentów i staje się jednym z najgorszych sequeli w historii kina. Do niechlubnej części historii kinematografi przechodzą słynne już sutki na strojach George'a Clooneya i Chrisa O'Donnella.
Ośmieszony Człowiek-Nietoperz musi zniknąć z dużego ekranu na okrągłe osiem lat. Po klęsce Batmana i Robina studio Warner Bros. przez lata nie ma pomysłu, aby reaktywować upadłą serię.
Tekst, częściowo na podstawie materiałów dystrybutora, przygotował: Woland
Produkcja: Peter Macgregor-Scott, Mitchell E. Dauterive
Producenci wykonawczy: Benjamin Melniker, Michael E. Uslan
Współproducent: William M. Elvin
Zdjęcia: Stephen Goldblatt
Muzyka: Elliot Goldenthal
Montaż: Mark Stevens, Dennis Virkler
Kostiumy: Ingrid Ferrin, Robert Turturice
Casting: Mali Finn
Scenografia: Barbara Ling
Kierownictwo artystycze: Geoff Hubbard
Obsada: Arnold Schwarzenegger, George Clooney, Chris O'Donnell, Uma Thurman, Alicia Silverstone, Michael Gough, Pat Hingle, John Glover, Elle Macpherson, Jeep Swenson
119 minut - czas trwania filmu w systemach stosowanych na potrzeby telewizji/DVD w Europie (PAL i SECAM). Kinowa wersja trwa dokładnie 125 minut, na DVD w USA (system NTSC) specyfikacje podają jego długość też jako 125 minut.