.: KOMIKS :: USA :: BATMAN: STREETS OF GOTHAM :: ROK 2010 :: BATMAN: STREETS... #12 :.
BATMAN: STREETS OF GOTHAM #12
Tytuły historii:The Carpanter's Tale, Part 1; Identity Crisis Miesiąc wydania (okładka): Lipiec 2010 (USA) W sprzedaży od: 19.05.2010 (USA) Scenariusz: Paul Dini, Dustin Nguyen, Derek Fridolfs; Marc Andreyko Rysunki: Dustin Nguyen; Szymon Kudrański Okładka: Dustin Nguyen Kolory: John Kalisz; Nick Filardi Tusz: Derek Fridolfs Liternictwo: Steve Wands; Sal Cipriano Ilość stron: 40
"The Carpanter's Tale, Part 1"
Scenariusz: Paul Dini, Dustin Nguyen, Derek Fridolfs
Rysunki: Dustin Nguyen
Kolory: John Kalisz
Tusz: Derek Fridolfs
Liternictwo: Steve Wands
Jenna Duffy aka The Carpenter po wydaniu pieniędzy, które dostała za budowę domu dla Catwoman (Gotham City Sirens #7), szuka nowego źródła zarobku. Dlatego też m.in. bierze udział w meczu bilardowym w pewnym barze, gdzie wygrywa. Gdy reszta graczy oskarża ją o oszustwo i postanawia się nią zająć, do speluny wpada Batman i powstrzymuje zbirów. Jenna chce wykorzystać sytuację i ogłuszyć Nietoperza, jednak ku jej zdziwieniu Batman pamięta kobietę, która z tego powodu postanawia opuścić lokal. Na zewnątrz zostaje zaproszona do samochodu Brokera, który proponuje jej kolejną robotę dla nowego przestępcy w Gotham. Po usłyszeniu kwoty, jaką dostanie za wykonanie pracy, Duffy zgadza się od razu na przyjęcie zlecenia.
Stara część Gotham City. Jenna wchodzi do opuszczonego kina Monarch, gdzie zrealizować ma prace remontowe. Jej kroki obserwowane są przez grupę ludzi, którzy wydają rozkaz posłania dwóch zbirów na kobietę. Ta jednak bez problemu sobie radzi z oprychami. Na miejsce zdarzenia przychodzi reszta ekipy, która wcześniej obserwowała Jenne. Jej lider przedstawia się jako Director, który zamierza uchwycić na taśmie śmierć Batmana. Po przejściu testu, przestępca jest również pewien tego, że Duffy nadaje się idealnie do wykonania pułapek na Mrocznego Rycerza.
Przykładowe Strony:
Sierociniec. Damian odwiedza Colina i prosi o rozmowę. Robin w ramach podziękowań za to, że chłopiec uratował mu życie, daje Colinowi motor, którym mógłby poruszać się po mieście. Colin obiecuje, że nikomu o tym nie powie i będzie z niego korzystał w potrzebie. Damian jednak nie informuje o tym Batmana, a prezent podarował również dlatego, by mieć na wszelki wypadek wsparcie Abuse'a.
Tymczasem, Duffy wykonuje kolejne pułapki wedle instrukcji Reżysera. Ten opowiada jej o tym, że Batman to tylko początek - zamierza nakręcić śmierć więcej ilości bohaterów, aż dotrze do Supermana. Kilka chwil później Jenna udaje się do pracodawcy, by poprosić o kilka potrzebnych rzeczy lecz jego biuro zastaje puste. Na biurku znajduje plan, który przewiduje przetestowanie pułapek przez... Jenne. Kobieta postanawia uciec z budynku, jednak zostaje zaatakowana przez oprychów przestępcy.
Scenariusz: Marc Andreyko
Rysunki: Szymon Kudrański
Kolory: Nick Filardi
Liternictwo: Sal Cipriano
Ramsey bez problemu pokonuje zbirów, którzy zaczepili chłopca. Świadkiem zajścia jest starsza kobieta.
Gdzie indziej, Jane Doe odbiera od doktora Neely'ego nową skórę.
Tymczasem Iron pociesza Manhunter, która martwi się o swojego syna. Po chwili kontaktuje się z nimi Dylan, który mówi, że Ramsey był widziany, gdy pokonał grupę chuliganów, którzy obecnie są przetrzymywani w wozie policyjnym. Kate wpada na pewien pomysł. Kilka chwil później ktoś włamuje się do domu Kate i obezwładnia domowników.
Manhunter wraz z Ironem, który wykorzystuje swoje kontakty w policji, przesłuchują gang, który napadł na Ramseya, jednak nie dowiadują się od nich niczego nowego.
Tymczasem chłopiec postanawia odwiedzić swoją matkę. Odnajduje jej pokój w hotelu, jednak Ramsey nie wie, że jest to... przebrana Jane Doe.
Kolejny numer Streets of Gotham ponownie stoi na wysokim poziomie, co cieszy. Inną wielką zaletą są rysunki naszego rodaka - Szymona Kudrańskiego - które pojawiają się w dodatkowej historii z Manhunter.
Paul Dini ponownie sięga po wcześniej wykreowane przez siebie postacie w swoim runie. W tym wypadku jest to po raz kolejny Colin, co bardzo mnie uradowało, gdyż jak pisałem w recenzji numeru poprzedniego, jego wątek jest interesujący, a szczególnie już w tym zeszycie. Damian odnajduje w koledze nowego wspólnika, co może doprowadzić do bardzo ciekawych sytuacji i mam nadzieję, że tak właśnie będzie. Drugą postacią, która ponownie się pojawia w komiksach Diniego to Jenna Duffy, która pełni główną rolę tego zeszytu. Mimo że intryga związana z nowym przestępcą w Gotham nie jest czymś powalającym (przypomina mi to trochę komiks z sagi Knightquest, gdzie Joker chciał nakręcić film o śmierci Batmana), to historia wciąga. Może to zasługa użycia przez Paula takiego miejsca jak kino Monarch, które z pewnością niejednemu fanowi Batmana wywołało uśmiech na twarzy. W komiksie pojawia się również ponownie Broker. I właśnie ta ciekawa spójność historii, które pisze dla nas Paul Dini powoduje bardzo dobry odbiór jego komiksów. Widać, że twórca Batman: The Animeted Series bardzo dobrze radzi sobie w komiksowym uniwersum DC i bardzo dobrze. Oby pozostał w nim na długo.
Kolejna część historii z Manhunter z kolei jest już dużo mniej ciekawa, lecz ostatnia scena okazuje się bardzo interesującym zwrotem akcji, który spowodował, że z większą ochotą niż zawsze spojrzę na dodatek w Streets of Gotham.
Najistotniejszą jednak rzeczą w tym zeszycie dla Polaków będą rysunki w co-feature z Manhunter. Wykonał je nasz rodak Szymon Kudrański, co jest bardzo miłym akcentem, gdyż jeszcze chyba nigdy się nie zdarzyło, by polski rysownik wykonał ilustracje dla komiksu z Batmanem. Na dodatek zrobił to w piekielnie dobrym stylu. Kreska Szymona kipi niesamowitym, mrocznym klimatem przez co historię z Manhunter odbiera się trochę inaczej niż w poprzednich numerach. Mam nadzieję, że Polak zostanie kiedyś poproszony o zilustrowanie komiksu z Batmanem w roli głównej, gdyż jego styl idealnie by do tego pasował.
Cóż można innego dodać? Kupować, kupować, kupować! Chociażby tylko ze względu na rysunki, bo zdecydowanie warto! I dlatego też komiks dostaje ode mnie maksymalną ocenę.