.: KOMIKS :: USA :: MINISERIE :: BATMAN BEYOND #1 :.
BATMAN BEYOND #1
Tytuł historii:Not on My Watch! Miesiąc wydania: Marzec 1999 (USA) Scenariusz: Hilary J. Bader Rysunki: Rick Burchett Okładka: Bruce Timm Tusz: Terry Beatty Kolor: Lee Loughridge Liternictwo: Tim Harkins Ilość stron: 32
Batman przy pomocy urządzenia na ręce, które zwiększa jego siłę, powstrzymuje złodziei broni. Przestępcy poddają się, gdyż nie widzą szans z Nietoperzem, który za pomocą gadżetu ma moc porównywalną do siły Supermana. Na miejsce przybywa policja. Gordon dziękuje Batmanowi za złapanie przestępców, z którymi policja miała problem od jakiegoś czasu. Na miejsce przybywa również właściciel magazynu, który jest wściekły na bohatera za zniszczenie jego broni i pyta się, co ma na swoje usprawiedliwienie. Batman odpowiada groźnie, że nie lubi broni.
Kilka lat później. W pewnym hangarze dla samolotów przestępcy przetrzymują zakładniczkę, za którą zażyczyli sobie 5 milionów dolarów. Na miejscu zjawia się Batman (w nowym, czarnym i ulepszonym stroju). Nietoperz pozbywa się kilku ludzi i zmęczony podchodzi rozwiązać zakładniczkę. Zostaje jednak zaskoczony od tyłu przez jednego z przestępców. W akcie desperacji, Nietoperz sięga po leżącą koło niego broń i celuje w przestępcę, który na ten widok ucieka. Batman opuszcza hangar i z furią rzuca pistoletem. Wraca do swojej jaskini, gdzie odkłada strój Nietoperza. Na zawsze.
20 lat później. Jeden z członków gangu Jokerzów po pomalowaniu telewizora w windzie żąda od jednej z kobiet zapłaty za "rozśmieszenie" jej. Gangster zostaje jednak pobity przez młodego chłopca - Terry'ego McGinnisa. Kobieta dziękuje swojemu wybawicielowi.
Firma Dereka Powersa. Warren McGinnis - ojciec Terry'ego - odbiera telefon od swojego znajomego z firmy, który chce się z nim natychmiast spotkać. Mężczyźni spotykają się w umówionym miejscu. Harry oddaje McGinnisowi pewien dysk. Warren zauważa u zdenerwowanego znajomego dziwne plamy na skórze. Gdy Harry ma zamiar wszystko opowiedzieć McGinnisowi, pojawia się człowiek Powersa - Mr Fixx wraz z ochroniarzami, którzy łapią Harry'ego. Warren zostaje proszony do biura Dereka.
Przykładowe Strony:
Biuro Powersa. Derek tłumaczy Warrenowi, że Harry Tulley dostał alergii na jeden ze środków z ich fabryki i obecnie znajduje się pod opieką medyczną. Powers pyta Warrena czy ten przypadkiem nie ma jego dysku, który zaginął z biura Harry'ego. McGinnis twierdzi, że nic o nim nie wie.
Po rozmowie z Powersem, Warren w swoim domu sprawdza zawartość dysku, który otrzymał od znajomego, gdzie odnajduje schemat broni biologicznej. Po chwili słyszy, że jego syn chce wyjść z domu mimo tego, że został uziemiony. Z sytuacji rodzi się kłótnia, która kończy się smutkiem ojca i wyjściem Terry'ego.
Nocny klub. Terry spotyka się ze swoją dziewczyną pod klubem, jednak na miejsce przybywają Jokerzi, którzy atakują młodzież. Terry pobija kilku zbirów, po czym reszta zaczyna go gonić. McGinnis wykorzystuje motor jednego z gangsterów i ucieka. Gdy dojeżdża do pewnej posiadłości na wzgórzu, o mały włos nie potrąca starszego mężczyznę i wypada z pojazdu. Jokerzi doganiają Terry'ego, który chroni starszego człowieka, jednak ten mówi, że to nie będzie konieczne. Gdy jeden z nich zaczepia staruszka, ten zaczyna działać i pobija wszystkich gangsterów, którzy następnie uciekają. Po chwili starszy mężczyzna słabnie i prosi Terry'ego, by ten zaprowadził go do posiadłości i podał wskazane przez niego leki.
Posiadłość. Starszy mężczyzna zasypia po zażyciu leków. Terry postanawia zadzwonić do swojego ojca, jednak zauważa on uwięzionego nietoperza w stojącym zegarze. Gdy go otwiera, tylna część zegara odsuwa się odkrywając wejście do jaskini. McGinnis odkrywa... jaskinie Batmana! Po chwili zostaje uderzony przez starszego mężczyznę - Bruce'a Wayne'a - który każe mu się wynosić. Terry odchodzi, nazywając Wayne'a dziwadłem.
Gdy McGinnis wraca do domu, zauważa policje oraz swoją matkę. Dowiaduje się, że jego ojciec został zamordowany przez Jokerzów.
Kilka dni później. Terry jest wściekły na siebie za to, jak potraktował swojego ojca, gdy widział się z nim po raz ostatni. Przyglądając się zdjęciu jego i ojca, które Warren miał w swoim mieszkaniu, Terry odkrywa ukrytą płytę, na której znajduje specyfikacje broni biologicznej, ukrywanej przed współwłaścicielem firmy - Waynem.
Posiadłość Wayne'a. Dana, odwozi swojego chłopaka - Terry'ego - pod bramę posiadłości. Terry prosi ją, by wróciła do domu. Gdy Dana odjeżdża, McGinnis dzwoni na domofon Wayne'a i informuje go o zawartości płyty, przez którą mógł zginąć jego ojciec. Po nie uzyskaniu żadnej reakcji, Terry odchodzi wyzywając Bruce'a od głupich starców. Po chwili brama wejściowa jednak się otwiera i McGinnis wchodzi do posiadłości.
Mini seria Batman Beyond jest 6 częściowym komiksem, który wystartował w tym samym miesiącu, co serial animowany o tym samym tytule. Komiks rozpoczyna się od adaptacji pierwszego odcinka serialu - Rebirth.
Komiks ten nie różni się bardzo od swojego animowanego pierwowzoru - naturalnie, niektóre sceny zostały pominięte bądź skrócone, by zmieścić się w odpowiednich ilościach stron, co doprowadziło do sytuacji, gdy nie wszystko mamy wyjaśnione (np. nie wiemy za co Terry został niesłusznie uziemiony przez ojca, co w serialu zostało pokazane). Jako ciekawostkę jednak warto wspomnieć, że dostaliśmy scenę, której nie zobaczyliśmy w serialu - a dokładnie fragment z przeszłości, gdzie Bruce rozpoczyna już używać techniki, by pomóc sobie w walce z przestępcami. Złodzieje broni komentują tą sytuacje wtedy słusznie, że zapewne w przyszłości będzie korzystał z kostiumu, który w całości będzie polepszać jego umiejętności. Taka scena (wraz z dialogiem z Batmanem, który wyraża swoje zdanie na temat broni) była bardzo miłym i ciekawym smaczkiem dla czytelników.
O samych rysunkach w komiksach na podstawie seriali ciężko się wypowiadać, gdyż nie są one zawsze najlepsze. Obserwujemy jak najdokładniejszą adaptację kreski serialu do komiksu (czasem wygląda to robione wręcz na siłę), co w tym wypadku, w większości, się udaje, ale efekt nie jest niczym szczególnym. Od tak, odmienne rysunki niż te, które widzimy w zwykłych seriach DC, które raczej niczym nie zaskakują. Warto jednak wspomnieć o ładnej okładce, którą wykonał sam Bruce Timm.