BANE W KOMIKSACH

Detective Comics #663, lipiec 1993 rok

Bane (ang. Zguba) to postać komiksowa należąca do wydawnictwa DC Comics. Jej twórcami są Chuck Dixon, Doug Moench oraz rysownik Graham Nolan. Dixon bardzo pozytywnie wspomina pracę nad kreowaniem, a następnie przedstawianiem tego złoczyńcy. Przygotowania do historii „Knightfall” trwały już jakiś czas i z tej okazji postanowiono stworzyć nowy czarny charakter, który złamie Batmana. Początkowo nikt nie miał pomysłu na to, kim konkretnie miałaby być ta postać. Jedynym punktem zaczepienia było to, że nowy złoczyńca będzie napędzany narkotykiem o nazwie Venom, który był już wymyślony przez Dennisa O’Neila (ten sam autor wymyślił również wyspę Santa Prisca). Dixon nie chciał stworzyć nowej postaci tylko dla popularności. Uważał, że takie podejście jest niewłaściwe ze względu na wcześniejsze tego typu próby, które zwykle kończyły się odwrotnym skutkiem do zamierzonego. Według niego, najpopularniejsze postacie tworzone są przypadkowo. Ze względu na brak konkretnych propozycji, O’Neil postanowił wyznaczyć Dixonowi wymyślenie, skąd miałaby pochodzić nowa postać oraz stworzyć z nią dłuższy numer specjalny. Początkowo robocze imię nowego złoczyńcy brzmiało Doc Toxic i po części wzorowany miał być na innej znanej postaci komiksowej – Docu Savage’u. Kiedy Chuck przeglądał dodatkowo zbiór imion, natrafił na słowo Bane. Utkwiło ono w głowie scenarzysty na tyle, że przekonał do niego innych twórców, aż ostatecznie stało się ono oficjalnym imieniem nowej postaci. Istniała tylko obawa, czy owe imię nie jest zbyt proste. Jednak to właśnie ta prostota zadziałała tak dobrze, że stało się ono tak chwytliwe. Bane był „zgubą” dla każdego, kogo napotkał.

Postać po raz pierwszy pojawia się w komiksie pt. „Vengeance Of Bane”, który został wydany w styczniu 1993 roku. Historia ta przedstawia jego życie od samych narodzin. Zguba urodził się na karaibskiej wyspie Santa Prisca. Jego matka przebywała wtedy w więzieniu o nazwie Pena Dura, czyli Twarda Skała. Tam też Bane przyszedł na świat. Tamtejszy rząd uznał, że odpowie on za przewinienia swojego ojca, który należał do rewolucjonistów, a następnie uciekł z wyspy (więcej o tym, kim był ojciec Bane’a w dalszej części). Wrodzone zdolności Zguby pozwoliły mu na bardzo duży rozwój, mimo ciągłego przebywania w zamknięciu. Czytał wszystkie książki, jakie tylko udało mu się zdobyć. Nie zapominał też o rozwoju fizycznym. W celi budował swoją, ogromną muskulaturę. Wykonywał wiele pompek, skłonów oraz podciągnięć. Więzienne, ciężkie życie wymusiło na nim przyswojenie sztuk walki. Zdołał nawet wykreować swój własny styl. W wyniku przebywania z ludźmi z całego świata, nauczył się posługiwać wieloma językami, m. in. angielskim, hiszpańskim, portugalskim, perskim czy łaciną. Podstawową edukację zdobył dzięki jezuickiemu księdzu, który wtedy pracował w więzieniu. Ich losy skrzyżują się w jeszcze w przyszłości. W wieku ośmiu lat, Zguba po raz pierwszy zabił człowieka. Z jego ręki zginął więzień, który chciał, aby Bane dostarczał mu informacje o placówce. Zguba posiadał pluszowego misia o imieniu Osoito, w którym ukryty był nóż na wypadek ataku ze strony współwięźniów.

Bane miewał często koszmary, w których pojawiał się wielki nietoperz. Początkowo nie rozumiał ich znaczenia. Śniła mu się również starsza, dorosła wersja jego samego, która oznajmiła mu, że będzie bardzo potężną personą w życiu dorosłym. Gdy podrósł, stał się „królem” Pena Dura. Wszyscy osadzeni obawiali się go. Jego pozycja nie uszła uwadze władzom więzienia, które postanowiły wykorzystać go do testów nad nowym narkotykiem o nazwie Venom, czyli Jad. Wszyscy inni poddani działaniu narkotyku zmarli. Mimo problemów, Zguba przetrwał wpływ Venomu na jego organizm, który znacznie wzmocnił jego siłę fizyczną. Musiał go jednak przyjmować co 12 godzin. Dostarczał go poprzez podajnik umieszczony na nadgarstku, wprost do mózgu. Jeden ze współwięźniów o pseudonimie Bird, który pochodził z Gotham City, opowiedział mu o Batmanie. Nietoperz zafascynował Bane’a, ponieważ zarówno w Pena Dura jak i Gotham, rządził strach. Batman był ucieleśnieniem tego strachu w swoim mieście. Zguba uznał również, że to Batman jest tym nietoperzem z jego snów. W trakcie pobytu w Pena Dura, trzech więźniów uczyło go o życiu poza murami więzienia. Byli to: wspomniany wcześniej Bird – drobny przestępca ze Stanów Zjednoczonych, posiadał sokoła o imieniu Talon; Zombie – starszy, chudy i blady mężczyzna, specjalista w rzucaniu nożami oraz Trogg – niewysoki, ale za to bardzo silny. Nie można uznać ich za przyjaciół, ponieważ Zguba takowych nigdy nie miał. Birda wykorzysta, jako królika doświadczalnego, o czym później. Fascynacja Bane’a osobą Batmana była tak duża, że postanowił uciec z więzienia, aby go pokonać. W tym celu sfingował własną śmierć. Jego ciało, owinięte materiałem, zostało wrzucone do morza pełnego rekinów. W wodzie Zguba oswobodził się z więzów, zabijając przy okazji jednego z żarłaczy. Następnie porwał naczelnika więzienia i wrócił z nim do zakładu, aby zabrać ze sobą Birda, Zombiego i Trogga. Dzięki trzymaniu w niewoli naczelnika, udało się im wymusić podstawienie helikoptera, którym wydostali się z Santa Prisca.

Batman: Vengeance Of Bane, styczeń 1993 rok

W historii pt. „Knightfall” Bane rozpoczyna realizację swojego planu, według którego chce zniszczyć Batmana. Niektórzy uważają Zgubę za tchórza- skoro uznał się za lepszego od Batmana, to dlaczego od razu go nie pokonał? Odpowiedź na to pytanie wyjaśnia, że Zguba nie obawiał się starcia z Mrocznym Rycerzem. Przede wszystkim jest wyrafinowanym strategiem wojennym. Uznał, że pokonanie Nietoperza musi być zrealizowane według takiego planu, ponieważ będzie on w tej sytuacji najskuteczniejszy. Po drugie, Bane musiał się nauczyć żyć w dosłownym tego słowa znaczeniu. Nie znał on przecież świata zewnętrznego, który różnił się od warunków więziennych. Na koniec chciał nie tylko pokonać Mrocznego Rycerza fizycznie, ale też wyniszczyć go psychicznie i ostatecznie upokorzyć na oczach wszystkich. To właśnie stanowi odpowiedź, dlaczego starcie Bane kontra Batman zostało odsunięte w czasie.

Pierwszym krokiem do realizacji planu, było uwolnienie najgroźniejszych przestępców z Arkham Asylum. W tym celu Zguba zniszczył ścianę zakładu pociskiem z wyrzutni rakiet, a jego pomocnicy, z pokładu helikoptera zrzucili skrzynie z bronią dla osadzonych. W wyniku tego działania, Batman musiał ponownie schwytać wszystkich uciekinierów, co zajęło mu trzy miesiące. Bardzo go to wyczerpało, a ponadto w tamtym czasie zaczynało doskwierać mu wypalenie oraz przemęczenie organizmu niezliczonymi bitwami. Dzięki wnikliwej obserwacji Mrocznego Rycerza , Zguba wydedukował jego prawdziwą tożsamość. Kiedy pierwszy raz zobaczył Bruce’a Wayne’a na pewnym przyjęciu, od razu oznajmił Birdowi, że jest to człowiek, który w nocy przywdziewa maskę Nietoperza. Wiedza ta jeszcze bardziej ułatwiła im działania. Kiedy uznał, że nadszedł odpowiedni moment, Bane zjawił się w posiadłości Bruce’a Wayne’a, aby ostatecznie pokonać Batmana. Ich walka była dość krótka. Zguba szybko rozprawił się z przeciwnikiem, a na koniec złamał mu kręgosłup. Pogruchotane ciało Wayne’a zrzucił z budynku, wprost na chodnik pełen ludzi.

Batman #497, lipiec 1993 rok

W czasie, gdy Bane umacniał swoją pozycję na szczycie kryminalnego półświatka w Gotham, sparaliżowany Bruce Wayne wyznaczył swojego zastępcę, którego mianował tymczasowym Batmanem. Był nim Jean Paul Valley, dotychczasowy Azrael. Bruce zakazał mu jednak jakichkolwiek potyczek ze Zgubą. Valley, prowadzony przez System (wyrafinowana hipnoza), nie posłuchał swojego poprzednika. Paul uwolnił z więzienia Birda, Zombiego i Trogga. Śledząc ich, dotarł do luksusowego mieszkania Bane’a. W wyniku starcia, Valley skończył w fontannie należącej do budynku, w którym mieszkał Zguba. Bane również ucierpiał w tym starciu, tracąc dużo krwi. Nowy Nietoperz używał w tej walce metalowych rękawic własnej konstrukcji. Dzięki dawce Jadu, Zguba odzyskał siły. Bane poznał, że nowy Batman to nie Bruce Wayne i uznał go za słabego naśladowcę, niegodnego uwagi. Popełnił tym samym swój pierwszy poważny błąd. Valley skonstruował zupełnie nowy kostium z wieloma nowoczesnymi gadżetami. Wiele tradycyjnych elementów stroju zostało zastąpionych metalowymi. Bane nie miał o tym pojęcia i postanowił pokonać nowego obrońcę Gotham. Wyzwał go do walki za pomocą elektronicznego banera reklamowego słowami: „BATMAN NOW”. Zlekceważenie Batmana skończyło się bardzo źle dla Zguby. Valley szybko zdominował walkę, a Bane musiał ratować się ucieczką kolejką torową. Na nic się to zdało. Paul dopadł Zgubę i bardzo go pokiereszował. Po wszystkim, Zguba błagał Batmana (pierwszy raz nazwał tak Paula) o śmierć. Ze względu na obecność Robina i policji, Valley zaniechał morderstwa, a Bane trafił do więzienia Blackgate.

Batman #500, październik 1993 rok

Następnie, Bane pojawia się w komiksie pt. „Vengeance Of Bane II: The Redemption”. Jest to komiks, który najlepiej ukazuje esencję tej postaci.
W czasie pobytu w Blackgate, Zguba przechodzi bolesny proces detoksykacji z Venomu. Jego ciało bardzo się zmienia. Staje się gruby i słaby fizycznie. Jeden z więźniów, KG Beast bardzo łatwo się z nim rozprawia. Zguba postanawia coś z tym zrobić, więc stosuje „sztuczkę” z nożem i misiem, aby zabić przypadkowego współwięźnia. W wyniku tego trafia do odosobnionego karceru na rok. Chciał w ten sposób, choć w minimalnym stopniu, odtworzyć warunki z Pena Dura. Bane spędził ten czas na wielu ćwiczeniach fizycznych, dzięki czemu zrzucił sporą nadwagę i wrócił do dawnej formy. Dodatkowo medytował, aby poradzić sobie z bólem wynikającym z odstawienia narkotyku. Po wyjściu z karceru, rewanżuje się Beastowi i postanawia uciec z więzienia. Udaje chorobę i przy pomocy Galvana, KG Beasta oraz Ratcatchera udaje mu się wydostać na wolność. Następnie wraca do Gotham, aby wraz z Batmanem usunąć cały Venom z ulic miasta. Okazało się, że za całym procederem rozprzestrzenienia narkotyku stał ten sam doktor, który uzależnił Zgubę od Jadu. Po „oczyszczeniu” Gotham, Bane oznajmia Batmanowi, że jest „niewinny”, a swoje dotychczasowe, przestępcze działania zrzuca na karb Venomu. Chce również, aby Bruce, który wrócił już do swojej roli, przestał go ścigać. W wyniku działań Catwoman, o których dowiedział się będąc jeszcze w Blackgate, postanawia odszukać swojego ojca. W tym momencie kończy się, w pewnym sensie, historia Bane’a takiego, jakim znaliśmy go do tej pory. Venom stał się odpowiedzialny za jego złe uczynki. Uważam, że Bane powinien zginąć w walce z Valleyem, ponieważ takie naiwne tłumaczenie pokazuje, że albo nie było pomysłu na kontynuację historii Zguby albo „Knightfall” nic nie znaczył. Tak czy inaczej, Bane to postać jednego wydarzenia i wyraźnie widać, że twórcy tylko pod to go przygotowali.

Batman: Vengeance Of Bane II: The Redemption, 1995 rok

Poszukiwania ojca rozpoczynają się od powrotu na Satna Prisca w historii pt. „Bane Of The Demon”. Tam spotyka, wspomnianego wcześniej, jezuickiego księdza, który przekazał mu wiedzę podstawową. Duchowny informuje Zgubę, że jego ojcem jest ktoś z czwórki: rewolucjonista z Santa Prisca, amerykański lekarz, angielski najemnik albo szwajcarski bankier. Po przekazaniu swoich informacji, Bane wypycha księdza przez okno, w wyniku czego duchowny ponosi śmierć. Jako pierwszego na swój celownik, Bane bierze Szwajcara. W tym celu udaje się do Rzymu, gdzie natyka się na Talię Al Ghul i oddział Ligii Zabójców. Córka Demona jest początkowo zafascynowana Zgubą i postanawia przedstawić go ojcu. Ra’s Al Ghul jest pod tak dużym wrażeniem Bane’a, że postanawia wydać za niego Talię za mąż. Zaszczyt ten był dotychczas zarezerwowany dla Batmana. Podczas wspólnej akcji, Talia dostrzega, że Zguba jest zupełnie inny niż obrońca Gotham City. Morduje on żołnierzy Kobry bez opamiętania, jak dzikie zwierzę. Informuje o tym swojego ojca, który postanawia zabić Bane’a. Zgubie udaje się jednak przetrwać zasadzkę, co jeszcze bardziej imponuje Al Ghulowi. Postanawia on mianować Bane’a nowym Ubu. Zguba uważa, że kocha Talię i, że jest mu ona przeznaczona.

Batman: Bane Of The Demon #2, kwiecień 1998 rok

W historii pt. „Legacy”, Ra’s Al Ghul dokonuje serii ataków na Gotham City z Bane’em u boku, jako Ubu. W Detective Comics #701 dochodzi do rewanżu Batmana (Bruce Wayne) ze Zgubą za porażkę w trakcie „Knightfall”. Tym razem Batman wygrywa stracie po walce na molo. Nieprzytomny Bane odpływa na desce na pełne morze, a Batman nie jest w stanie go uratować. W wyniku przegranej walki, Ra’s unieważnia zaręczyny z Talią.

Detective Comics #701, wrzesień 1996 rok

Los Bane’a wyjaśnia się w komiksie pt. „Batman: Bane”. Zguba dopływa na desce do bojowego okrętu. Szybko wchodzi na pokład, przejmuje okręt i siłą podporządkowuje sobie załogę. Jego celem jest zniszczenie Gotham City za pomocą broni, w którą wyposażony jest statek. Batman i jego pomocnicy, szybko udaremniają działania Zguby.

Batman: Bane, 1997 rok

W historii pt. „Angel And The Bane”, Zguba produkuje nowy, wzmocniony Venom. Postanawia uwolnić z więzienia Birda, na którym testuje, jak mocne jest uzależnienie. O całym procederze dowiaduje się Batman, który daje się przekonać Alfredowi, że Azrael jest w stanie poradzić sobie z Bane’em.
W trakcie ich potyczki, Valley również zostaje uzależniony od Jadu. Zguba zabiera Birda, Paula i jego mentora Nomoza na statek, gdzie całą trójkę szprycuje Venomem. Azrael wyzwala się z „kajdan”, a okręt rozbija się. Valley, Nomoz i Bane uciekają, a los Birda już nigdy nie został wyjaśniony. Przypuszczalnie zginął, ale możliwe jest, że działanie narkotyku mogło go ochronić. Paul dopada Zgubę i pokonuje go w dwóch odrębnych starciach.

Azrael #37, styczeń 1998 rok

Następnie Bane pojawia się w najdłuższej historii w komiksach Batmana, czyli „No Man’s Land”. Lex Luthor, pod przykrywką odbudowy odciętego od świata, w wyniku trzęsienia ziemi, Gotham próbuje przejąć nad miastem kontrolę. Do realizacji swojego celu wynajmuje Zgubę, aby ten dostał się do zamkniętego miasta. Bane ustawia TIR’a do przewozu nowych samochodów tak, aby tworzył on rampę. Sam wsiada do furgonetki, którą wskakuje do Gotham. Będąc już w mieście, sprawia tęgie lanie Jokerowi, które, moim zdaniem, mu się mocno należało. Batman przekonuje jednak Zgubę do opuszczenia miasta, dzięki czemu obaj unikną wzajemnej konfrontacji.

Detective Comics #740, styczeń 2000 rok

W wyniku wcześniejszych nieporozumień z Ra’s Al Ghulem, Bane postanawia zniszczyć wszystkie Lazarus Pits, żeby Demon nie mógł się już więcej odmładzać. W „Birds Of Prey #26” spotyka Black Canary, która od razu przypada mu do gustu. Proponuje jej, aby została jego życiową partnerką. Dinah oczywiście odmawia. Wydawać by się mogło, że Zguba jest bardzo kochliwy. Najpierw była sytuacja z Talią, a teraz z Kanarkiem. Jest to złudne wrażenie. Bane raczej nie potrafi kochać kobiety w naturalny sposób. Zdaje się to być jedynie fizyczną fascynacją, której nie rozumie, stąd jego dziwne zachowania wobec kobiet. Prawdopodobnym jest, iż nie potrafiłby szczerze pokochać żadnej kobiety.

Birds Of Prey #26, luty 2001 rok

W historii pt. „Tabula Rasa”, Bane kontynuuje poszukiwania ojca. Tym razem skupił się na amerykańskim lekarzu. Według posiadanego zdjęcia, na którym dr Thomas Wayne obejmuje jego matkę, Zguba uznał, iż może być bratem Bruce’a Wayne’a. W tym celu przybywa do rezydencji Wayne’a, gdzie Alfred podejmuje go herbatą i… strzelbą. Batman był w tym czasie na patrolu. Po powrocie do domu, wysłuchał historii Zguby i postanowił, że trzeba przeprowadzić badania genetyczne. W trakcie testów, Bane i Batman walczą wspólnie o porządek na ulicach Gotham. Nazywa się ich The New Dynamic Duo. Bruce uczy „brata” jak trzeba postępować oraz, że w żadnym wypadku nie wolno zabijać. Zguba z dumą i uśmiechem przedstawia się nazwiskiem Wayne. Nightwing zupełnie nie ufa Bane’owi i chce się go jak najszybciej pozbyć. Wyniki testu są jednak negatywne. W tym momencie, po raz pierwszy widać prawdziwe, ludzkie uczucia Zguby w jego rozmowie z dr Leslie Thompkins. Jest smutny i rozczarowany. Bardzo chciał, aby to Thomas Wayne był jego ojcem. Prosi Leslie o zachowanie tej rozmowy dla siebie, po czym postanawia opuścić Wayne Manor. Dzięki finansowemu wsparciu Bruce’a, udaje się w góry Kangchenjunga.

Batman: Gotham Knights #34, grudzień 2002 rok

W historii pt. „Veritas Liberat”, Bane ostatecznie odkrywa, kim jest jego ojciec. Okazuje się nim Sir Edmund Dorrance, zwany King Snake. Tym samym sprawdza się teoria, mówiąca o tym, że ojcem Zguby jest angielski najemnik. Wyjaśnia się też inna zagadka, a mianowicie, dlaczego wygląd fizyczny Bane’a zupełnie nie przypomina Latynosa. Zostaje też ujawnione nazwisko Zguby, ale nigdy z niego później nie korzystał. Pomiędzy rodziną wywiązuje się walka, do której dołącza Batman, stając po stronie Bane’a. Zguba osłania Bruce’a przed kulą wystrzeloną przez King Snake’a. Stary Dorrance zostaje zepchnięty w otchłań, gdzie prawdopodobnie zginął. Rana Bane’a okazuje się śmiertelna, ale Batman kąpie go w pobliskim Lazarus Pit, dzięki czemu Zguba wraca do zdrowia. W tym momencie, obaj bohaterowie rozstają się w przyjaznych stosunkach.

Batman: Gotham Knights #48, luty 2004 rok

Bane odnajduje się dopiero w „Infinite Crisis #7”. Widać go tylko na jednym kadrze, kiedy łamie kręgosłup Judomastera. Niestety, komiks nie ujawnia przyczyny jego działania. Dopiero wydanie zbiorcze rozwiewa wątpliwości. Zguba dołączył do Secret Society Of Super Villains. Mordując Judomastera krzyczy: „W końcu wiem kim jestem. Jestem Bane. Łamię ludzi.” Widać tu pierwszą wpadkę edytorów, którzy zniszczyli to, co zrobił ze Zgubą Scott Beatty. Postać miała ewoluować w kierunku dobra, niestety komuś to przeszkadzało.

Infinite Crisis #7, czerwiec 2006 rok

DC Comics postanowiło przyspieszyć upływający czas w swoich komiksach o rok. Przeskok ten nazwano One Year Later. Bane pojawia się w serii „JSA: Classified”, gdzie znów nosi podajnik Jadu. Całe szczęście, nie była to wpadka edytorska. Zguba przybywa do domu Tylerów, Rexa byłego Hourmana, jego żony oraz ich syna Ricka, który przejął od ojca kostium bohatera. Prosząc o pomoc, wmawia im, że próbował zniszczyć wszelkie zasoby Venomu na Santa Prisca, ale mu się to nie udało. Dodał, że został pochwycony i, że ponownie uzależniono go od Jadu. Ponadto, tym razem nie może już przestać zażywać narkotyku, ponieważ w przeciwnym wypadku od razu umrze. Wszystko to okazało się kłamstwem. Bane nosił podajnik tylko na pokaz, aby oszukać Tylerów. Jego prawdziwym celem było dotarcie do źródeł Miraclo. Jest to specjalna witamina, która daje człowiekowi ogromną siłę, przez określony czas. To właśnie Rex Tyler, który pracował jako chemik, stworzył formułę Miraclo. Jego notatki z badań zostały wykradzione, a na ich podstawie stworzono Venom. Zguba poprzysiągł sobie, że zniszczy wszystkich i wszystko, co jest związane z Jadem. Kiedy Bane i Rick odnaleźli zapiski Rexa, przypuszczenia co do starego Tylera, potwierdziły się. Był on poniekąd odpowiedzialny za stworzenie Venomu. Po wyjściu prawdy na jaw, Zguba spróbował go zabić. Obaj Hourmeni wykiwali jednak Bane’a i uszli z życiem.

JSA: Classified #18, grudzień 2006 rok

Od tego momentu, Bane zaczyna swój najgorszy okres w komiksach. Edytorzy popełniają niewybaczalny błąd. Zguba znów używa Venomu przez podajnik. Pod koniec „Vengeance Of Bane II: The Redemption”, Bane oświadczył, że „prędzej umrze niż znowu zacznie używać tej trucizny.” Podkreślał to jeszcze w późniejszych komiksach.
Bane postanawia doprowadzić do demokratycznych wyborów na Santa Prisca. Jego działania nie udają się, a wybory zostają sfałszowane. Na wyspę, tajna agencja rządowa Checkmate wysyła Thomasa Jaggera, syna zabitego przez Zgubę Judomastera. Jagger, jadąc na misję, rozważa zemstę i zabicie Bane’a. Po ich krótkim pojedynku, Thomas wygrywa, ale postanawia zostawić Zgubę przy życiu.

Checkmate #12, maj 2007 rok

Następnie, Amanda Waller „rekrutuje” Bane’a do Suicide Squad. Zguba znów nie ma podajnika Jadu. Niestety, w „Outsiders #50” ponownie korzysta z Venomu, a ponadto krótko rozmawia z Batmanem, wykonując jednocześnie zadanie dla Składu Samobójców. The Wall oraz Rick Flagg postanawiają wysłać najgroźniejszych przestępców, w tym Zgubę, na niezamieszkałą planetę. Ma to uchronić Ziemię przed ich działaniami, a jednocześnie nie trzeba będzie ich uśmiercać. Dzięki geniuszowi Lexa Luhtora, większość zesłańców wraca na Ziemię.

Salvation Run #2, luty 2008 rok

W końcu przychodzą dla Bane’a lepsze czasy, kiedy dołącza on do Secret Six. Serią zajmuje się Gail Simone, która jest jednym z najlepszych scenarzystów DC Comics. Naprawia ona, w dużej mierze, błędy edytorskie. Obecność podajnika wyjaśnia tym, że Zguba nosił to jako przestrogę, aby nigdy więcej nie używać narkotyku. W sytuacjach kryzysowych, Bane zażywał jednak kapsułki z Jadem, które nosił w pasie. Autorka „usztywniła” nieco postać Zguby. Nie był on nigdy jakimś żartownisiem, ale lubił się pośmiać w rozmowie z np. Batmanem. Tu liczy się dla niego tylko aktualna misja i nic więcej. We wszelkich rozmowach z drużyną jest zawsze poważny. Gdy ekipa udaje się do restauracji, Zguba zostaje w posiadłości Szóstki, jako jedyny.

Secret Six to elitarna grupa, która za duże pieniądze wykona powierzone zadanie. Drużyna m. in.: odzyskała Kartę, która umożliwia bezpieczne wejście do piekła, walczyła o wyspę z rebeliantami, odebrała dzieci bogatych ludzi z rąk porywaczy czy nawet torturowali niewiernego męża. Zguba z początku trzymał się na uboczu. Było widać jego wpływ na grupę, ale pierwsze skrzypce grali Catman i Deadshot. W międzyczasie, zaczął traktować Scandal Savage prawie jak córkę. Bardzo dbał o jej bezpieczeństwo i nie chciał narażać jej na niebezpieczeństwo. Ona, w zamian, pomagała mu trudnych chwilach, kiedy odczuwał ból z braku Venomu w organizmie. Po jednym z zadań, kiedy cały zespół omal nie zginął, Bane oficjalnie ogłosił się liderem. Nikt tego nie zakwestionował. Na przełomie czasu, skład grupy zmieniał się kilkukrotnie. W końcu Bane postanowił, że znów trzeba uderzyć w Batmana. Ustalił, że najpierw rozprawią się z Red Robinem, Azraelem (Michael Lane) oraz Batgirl (Stephanie Brown). Zaczęli od porwania Pingwina, który miał im dostarczyć potrzebnych informacji. Niestety, Cobblepot zdradził ich pozycję, w związku z czym na miejscu zjawiło się większość ziemskich bohaterów. Zguba dał swoim „kolegom” po kapsułce Jadu i ruszyli do ataku. Nie mieli żadnej szansy na wygraną i polegli. Wszyscy zostali zamknięci w więzieniu, a Zguba już zaczął planować ucieczkę.

Secret Six #36, październik 2011 rok

We wrześniu 2011 roku, DC Comics dokonało restartu swojego głównego Uniwersum. Nowy system nazwano The New 52 ze względu na to, że cały czas mają się ukazywać regularnie 52 miesięczniki. Wszystkie komiksy ruszyły z numerami pierwszymi na okładkach. Cała historia została napisana na nowo. Niektóre elementy nie uległy zmianie, ale nie można przenosić ich bezpośrednio ze Starego DC, ponieważ zmienione szczegóły automatycznie wymusiły zmiany w tych nietkniętych.

Pierwszy występ Bane’a w New 52, miał miejsce w serii „Batman: The Dark Knight” w numerze #6 i #7. Jego wygląd był bardzo nieciekawy. W masce, zamiast suwaka, wprowadzono sznurek. Zrezygnowano z koszulki. Zamiast tego nosił szelki, do których przymocowana była butla z Jadem, z której wychodzą kable do głowy. Do tej pory nie wyjaśniono, jak Bane zasysa narkotyk do mózgu. Spodnie pozostały bez zmian, a na nogach pojawiły ciężkie buty. Zguba był odpowiedzialny za nową toksynę strachu wymieszaną z Venomem. Dawała ona przestępcom ogromną siłę i pozbawiała ich lęku. Kiedy Batman dowiedział się, kto za tym stoi, postanowił zatrzymać Bane’a. Bruce prawie uległ w walce, ale dzięki pomocy Flasha, udało mu się zepchnąć Zgubę ze skarpy, którego następnie zmyła fala.

Batman: The Dark Knight #6, kwiecień 2012 rok

Losy Bane’a wyjaśniają się w „Detective Comics #19” i „Talonie #7 – #12”. Pieczę nad postacią przejął James Tynion IV. Wygląd Zguby uległ znacznej poprawie. Dostał białą koszulkę, nowe spodnie w postaci zielonych bojówek
i wojskowe kamasze oraz drugą bańkę z Jadem. Niestety, zostały tandetne ochraniacze na nadgarstki i kolana. Mamy też dwie tajemnice: twarz Zguby jest skrzętnie ukrywana, a jego oczy momentami świecą na czerwono.
Sebastian Clark, zdrajca z Court Of Owls, zaproponował Zgubie pomoc w przejęciu Gotham City. W zamian zażądał rewanżu, jakim miało być wspólne pokonanie Trybunału. Bane postanowił zebrać sprzęt i ludzi na Santa Prisca, a następnie ruszyć na Gotham. Zrezygnował też z usług Clarka i odwrócił się od niego.
W trakcie Villains Month w komiksie „Batman #23.4 – Bane #1”, zostaje ujawniony origin Bane’a. Nie różni się on praktycznie od tego, co pokazano w jego oryginalnej historii pt. „Vengeance Of Bane”. Dodatkowo, przedstawiono, jak Zguba pakuje ogrom sprzętu wojennego na statek i setki żołnierzy. Cała załoga ruszyła na podbój Gotham City, pokonać Batmana i zniszczyć Trybunał Sów.

Batman #23.4 – Bane #1, listopad 2013 rok

W tym samym czasie Bane zaliczył też krótki występ w serii „Batwoman” w numerach #22 – #24. Agencja D.E.O. uznała, że Batman stanowi zbyt duże zagrożenie dla świata i trzeba go wyeliminować. Do tego celu wyznaczono Batwoman. Oczywiście, Batman nie pojawiłby się tak łatwo, więc zadecydowano, że trzeba go wywołać. Zguba został liderem grupy, do której weszli też m. in.: Riddler, Poison Ivy oraz Mad Hatter. Drużyna miała dokonać zadymy na ulicach Gotham, aby wywabić Batmana. Tak też się stało. Nietoperz wstrzyknął Zgubie środek paraliżujący do Jadu, tym samym pokonując go.

Batwoman #22, wrzesień 2013 rok

Reasumując, Bane w komiksach to bardzo inteligenta postać. Ra’s Al Ghul powiedział, że „umysł Zguby jest jednym z największych, jakie poznał.” Jego inteligencja nie jest jednak tożsama z tą u np. Batmana. Bruce zdobywał swoją wiedzę od najmłodszych lat, działa instynktownie. Bane natomiast opiera się głównie na swojej fotograficznej pamięci. Działa on jak komputer. W trakcie swojego życia zbierał wszelkie informacje, m. in. z wielu przeczytanych książek. W momencie zagrożenia, „wyświetla” błyskawicznie potrzebny element i od razu działa. Uważam, że nie byłby w stanie improwizować w sytuacji, której nie zna, ale takowa prawdopodobnie nie istnieje. Oprócz własnej strategii walki wręcz, Zguba opanował też sztukę medytacji, która pozwalała mu opuszczać świadomością mury Pena Dura. Bane to jedyna postać, która fizycznie tak zdominowała Batmana. Zrobiła mu krzywdę na tyle, że musiał on czasowo przekazać pelerynę zastępcy. To właśnie postać Bane’a wskazał Chuck Dixon, jako tę, z której stworzenia jest najbardziej zadowolony, jeśli chodzi o potrzeby Uniwersum Batmana.

Batman: Bane Of The Demon #3, maj 1998 rok

KOMIKSY WARTE PRZECZYTANIA

Stare DC:

  • Vengeance Of Bane
  • Batman: Knightfall
  • Vengeance Of Bane II: The Redemption
  • Batman: Bane Of The Demon
  • Batman Legacy
  • Batman: Bane
  • Azrael #36 – #40
  • Batman No Man’s Land Vol. 3 – 5
  • Birds Of Prey #26
  • Batman: Gotham Knights #33 – #36, #47 – 49
  • Infinite Crisis #7
  • JSA: Classified #17 – #18
  • Checkmate #11 – #12
  • Suicide Squad: Raise The Flag #8
  • Outsiders #50
  • JLA: Salvation Run
  • Secret Six #1 – #36

The New 52

  • Batman: The Dark Knight #6 – #7
  • Detective Comics #19
  • Talon #7 – #12
  • Batwoman #22 – #24
  • Batman #23.4 – Bane #1
Autor: Deuce

Źródła:



na platformie Max i w HBO
 


na PVOD

Kalendarium

Sonda

Jak oceniasz serial "The Penguin"?

Zobacz wyniki