LEGENDY MROCZNEGO RYCERZA – TIM SALE

Data wydania: 14 sierpnia 2015
Scenariusz: Alan Grant, James Robinson, Darwyn Cooke, Kelley Puckett
Rysunki: Tim Sale
Tusz: Jimmy Palmiotti, Tim Sale
Kolory: Bernie Mireault, Steve Oliff, Adrienne Roy, Dave Stewart
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Druk: kolor, kredowy
Oprawa: twarda
Ilość stron: 240
Wydawca: Mucha Comics
Wydawca oryginalny: DC Comics
Cena: 85,00 zł

Twoja ocena:

GD Star Rating
loading...

Batman jest ikoną kultury popularnej już od kilkudziesięciu lat. W tym czasie własne wizje wyglądu tego bohatera stworzyło wielu rysowników. Wśród nich poczesne miejsce zajmuje Tim Sale, autor rysunków do takich albumów jak Batman: Nawiedzony Rycerz; Batman: Długie Haloween czy Batman: Mroczne Zwycięstwo. W tym tomie znajdują się pierwsze komiksy Tima Sale’a o Batmanie.

Wśród nich historia o meczu rozegranym pomiędzy więźniami z Blackgate a pacjentami Azylu Arkham, opowieść o początkach kariery Calendar Mana, a także kolejne spotkanie Mrocznego Rycerza z Catwoman i z Jokerem.

Tim Sale nie jest twórcą, którego prace łatwo pokochać. Gdy po raz pierwszy spotkałem się z jego rysunkami, czytając „Długie Halloween” niemal 10 lat temu, miałem bardzo mieszane odczucia. Wychowałem się na historiach z „Detective Comics” oraz „Batman” z przełomu lat 80/90-tych, w których rysunki były dokładne i starały się dość wiernie odzwierciedlać prawdziwy świat. Tim Sale ma zupełnie inne podejście, wyolbrzymia, tworzy bardzo przerysowanych bohaterów, gra światłem i cieniem, tworząc kadry, które albo są głównie skąpane w czerni, albo w bieli, a przez to wydają się nazbyt oszczędne w szczegóły, niedbałe. Jednak z kolejnymi komiksami tego twórcy, po które sięgnąłem, takiej jak „Batman: Mroczne zwycięstwo”, czy „Batman: Nawiedzony Rycerz”, nie tylko przyzwyczaiłem się do jego stylu, ale pokochałem go bezgranicznie. Dzisiaj z czystym sumieniem mógłbym umieścić go na podium moich ulubionych rysowników Batmana.

Co takiego jest w jego pracach? Chyba właśnie te bardzo charakterystyczne zabiegi, jak dokładne rozplanowanie otoczenia i wszystkich elementów z nim związanych sprawiających, że Gotham, czy jakiekolwiek inne miejsce, wydaje się żywe. Takich jak twarze skąpane w cieniu, gdy widać tylko jasne szkła od okularów, zza których nie sposób dostrzec oczu. Ta dynamika sylwetek fruwających między budynkami – niewielu artystów potrafiło uchwycić Batmana i Catwoman w takim sposób, w jaki robi to Tim. Jako kinoman powiedziałbym, że Sale łączy w swoim ołówku cechy takich twórców jak Sergio Leone, który miał oko do charakterystycznych (delikatnie rzecz ujmując) twarzy i idealnie skomponowanych kadrów, a także Rogera Deakinsa, który jak nikt w kinie potrafi grać światłem i cieniem.

„Legendy Mrocznego Rycerza” są zbiorem różnych prac tego twórcy, w których możemy podziwiać jego styl oraz to jak rozwijał się na przestrzeni lat. Znajduje się w nim 10 komiksów, składających się na pięć historii, z których każda jest inna i każda na swój sposób znakomita. Widać, że Sale ma oko do współpracowników, odpowiedzialnych za scenariusze do tych komiksów. Nie ważne czy tworzyli opowieść składającą się z dwóch zeszytów bez nawet jednego kadru z Batmanem, czy 12-stronicową historię randki Człowieka-Nietoperza z Catwoman, czytało mi się je (i oglądało) z niezwykłą przyjemnością.

Wydanie „Legend” od Mucha Comics zasługuje na same pochwały. Wprawdzie na okładce znalazłem wpadkę (z tyłu w słowie Halloween brakuje jednego „L”), ale wykonanie komiksu jest wzorowe: okładka, papier, tusz – nic, do czego mógłbym się przyczepić. Poza historiami, które tu skompletowano, dodano również interesujący wstęp, komentarze Tima Sale’a, który prowadzi nas po tych komiksach oraz procesie ich powstawania, a także galerię okładek, które tworzył do serii takich jak „Detective Comics” i „Batgirl” na początku XXI wieku. Trudno mi sobie wyobrazić, aby można było zmieścić tu coś więcej i wydać to lepiej. Pozycja obowiązkowa dla fanów Mrocznego Rycerza i rysownika z Seattle.

Ocena: 5 nietoperków

Recenzował: Juby

Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w: SHOWCASE ’94 #3-4, LEGENDS OF THE DARK KNIGHT #32-34, SHADOW OF THE BAT #7-9, SOLO #1 i BATMAN BLACK AND WHITE..


 



na platformie Max i w HBO
 


na PVOD

Kalendarium

Sonda

Jak oceniasz serial "The Penguin"?

Zobacz wyniki