LEGO PRZYGODA
/THE LEGO MOVIE/

Data wydania (Polska): 28.08.2014
Wydawca: Galapagos
Gatunek: animacja
Cena rynkowa:
Rok produkcji: 2014
Czas trwania filmu: 96 minut
Wersja wydania: 1 płytowa
Zawartość płyty 1: film, dodatki
Wersje językowe filmu: polski dubbing, angielska, rosyjska, ukraińska
Dźwięk wersji oryginalnej filmu: Dolby Digital 5.1
Napisy: polskie, angielskie, bułgarskie, chorwackie, rosyjskie, ukraińskie, serbskie, estońskie, litewskie
Wersja dla niesłyszących: angielska
Dodatki: „Wszystko jest czadowe” Sing-Along-piosenka, której nie przestaniesz śpiewać! Filmy fanów: Dostarczone w tajemnicy-Chris Pratt przedstawia niezwykłe filmy wykonane przez fanów, które konkurowały, aby stać się częścią LEGO PRZYGODA.
Opis: Pierwszy pełnometrażowy film kinowy LEGO. Poznaj historię Emmeta (Chris Pratt) – całkiem zwyczajnej, zgodnej z instrukcją i nie wyróżniającej się minifigurki LEGO, która przez przypadek zostaje postacią wyjątkową i kluczową w planie ocalenia świata. W wyniku tej pomyłki Emmet otrzymuje powołanie do niezwykłej drużyny, której misją jest powstrzymanie okrutnego tyrana. To przygoda, do której przypadkowy bohater jest beznadziejnie i komicznie nieprzygotowany!

JAK ZBUDOWAĆ PRZEBÓJ
„LEGO Przygoda” to pierwszy w historii pełnometrażowy film kinowy przedstawiający postaci ze świata klocków LEGO. Obraz, który został entuzjastycznie przyjęty przez widzów i krytyków, jedna z największych produkcji filmowych 2014 roku zadebiutuje na Blu-ray 3D™, Blu-ray™ i DVD w ofercie Galapagos Films już 28 sierpnia!

Głównym bohaterem filmu „LEGO Przygoda” jest Emmet (Chris Pratt) – przeciętna i praktycznie niczym nie wyróżniająca się minifigurka LEGO, która przez przypadek zostaje wzięta za bohatera mogącego ocalić klockowy świat. W wyniku nieoczekiwanego zbiegu okoliczności Emmet dołącza do niesamowitej drużyny śmiałków walczących ze złowrogim Prezesem Biznesem (Will Ferrell) – złoczyńcą dążącym do przejęcia władzy nad światem, a jednocześnie kompletnie nie radzącym sobie z problemami w życiu osobistym.

W zmaganiach z Prezesem Biznesem wspierają Emmetta czarodziej Witruwiusz (Morgan Freeman), zabójczo piękna i bezwzględna Żyleta (Elizabeth Banks), pałający żądzą zemsty pirat Stalobrody (Nick Offerman), skrywająca wielką tajemnicę Kicia Rożek (Alison Brie) oraz sam… Batman (Will Arnett), którego z Żyletą połączyło płomienne uczucie. Na przeciwko nich staje Zły Glina/Dobry Glina (Liam Neeson) – prawa ręka Prezesa Biznesa, który zrobi wszystko, żeby misja Emmetta i jego przyjaciół zakończyła się klęską. Walka z Prezesem Biznesem będzie ciężka, ale i zabawna, a bohaterowie na swojej drodze spotkają m.in. Hana Solo i C3-PO z „Gwiezdnych wojen”, komiksowych superbohaterów – Supermana, Zieloną Latarnię i Wonder Woman, Abrahama Lincolna, a nawet… Gandalfa.

„LEGO Przygoda” to dzieło Phila Lorda i Christophera Millera, autorów nominowanej do Złotego Globu® animacji „Klopsiki i inne zjawiska pogodowe”, zrealizowane na podstawie pomysłu Dana i Kevina Hagemanów. Miłośnikami LEGO są również twórcy filmu, którzy jako dzieci spędzali bardzo dużo czasu tworząc z LEGO najbardziej fantastyczne budowle i konstrukcje.

Budowaliśmy statki kosmiczne i inne szalone maszynerie. Ale nie chodziło tylko o budowanie, lecz o nieskończone możliwości tworzenia i wyrażania siebie. Właśnie to było tak pociągające i ekscytujące – mówi Christopher Miller. Obaj filmowcy podkreślają, że do realizacji filmu, którego akcja w całości rozgrywa się w świecie stworzonym z klocków, przekonało zaangażowanie fanów LEGO, którzy od lat publikują filmy i zdjęcia pokazujące swoje klockowe dzieła jak również aktywnie wspierają producentów podsuwając im pomysły na nowe produkty.
Pomyśleliśmy, że byłoby wspaniale stworzyć olbrzymią, zabawną i pełną akcji przygodę w świecie LEGO. Chcieliśmy odtworzyć to uczucie, gdy jako dzieci budowaliśmy coś z klocków, lecz tym razem zamierzaliśmy zrobić to z prawdziwym rozmachem. Chcieliśmy stworzyć film, którego elementy sprawiałyby wrażenie możliwych do odtworzenia w swojej piwnicy… Pod warunkiem, że ma się ogromną piwnicę i kilka milionów klocków! – wyjaśnia Phil Lord.

Fanem klocków LEGO jest również Will Ferrell, który w filmie udzielił głosu demonicznemu Prezesowi Biznesowi. − Jako ojciec bardzo się cieszę, że historia zatoczyła koło i że moje dzieci bawią się klockami LEGO, tak jak ja kiedyś. To naprawdę fascynujące, że dziecko trzyletnie jest tak samo zainteresowane zabawą tymi klockami jak dziewięciolatek – mówi Will Ferrell.

Philowi Lordowi i Christopherowi Millerowi zależało na tym, żeby ich film – choć animowany – był jak najbardziej realistyczny i wyglądał jakby faktycznie został stworzony przy wykorzystaniu prawdziwych kloców a nie za pomocą grafiki komputerowej. W tym celu najpierw stworzyli animowane odpowiedniki samych klocków, z których później tworzono widoczne na ekranie konstrukcje i budowle. Ta technika okazała się niezwykle przydatna przy realizacji scen pokazujących, jak klockowe konstrukcje rozpadają się na kawałki, by za chwilę złożyć się w coś zupełnie innego.

Za pomocą grafiki komputerowej łatwo jest tworzyć proste linie. Chcieliśmy jednak, aby wszystko wyglądało na namacalne i organiczne. Osiągnięcie tego efektu jest bardziej skomplikowane, ale poprawia on jakość filmu i jest bardziej zgodny z wartościami tej opowieści. Całkiem sporo pracy poświęciliśmy na zarysowania i odciski palców oraz próby osiągnięcia realistycznego zróżnicowania i nieregularności przy składaniu i rozmontowywaniu klocków – wyjaśnia Phil Lord.

Aby zrealizować te koncepcje, twórcy filmu współpracowali z uznanym australijskim studiem animacji Animal Logic. Współreżyserem animacji został Chris McKay, znany dzięki kultowemu serialowi „Robot Chicken”. McKay zaaranżował pracę setek artystów, podczas gdy sam pełnił rolę jednego z montażystów filmu. Dbał o ciągły przepływ informacji i pomysłów pomiędzy reżyserami, rysownikami, animatorami oraz montażystami.

Film „LEGO Przygoda” powstał z użyciem 3 863 484 unikalnych klocków LEGO. Niektóre z nich są wykorzystywane wielokrotnie w różnych konfiguracjach i scenach, tworząc plany, postacie i rekwizyty. Łącznie daje to 15 080 330 klocków − tyle trzeba by było ich użyć, aby odtworzyć cały film w rzeczywistości.

Przełomową cechą filmu LEGO PRZYGODA jest jego rozbudowana skala oraz zakres, w jakim wykorzystuje on klocki LEGO do oddania głębi, bogactwa świata oraz akcji.

Najbardziej podoba mi się to, że film przekracza granice różnych światów LEGO. Zaczęliśmy od storyboardu sceny pościgu, która rozpoczyna się w mieście, a następnie przenosi się na Dziki Zachód. Zamienia się w coś w rodzaju bójki w barze, aż w końcu na miejscu pojawiają się policjanci z miasta. Wtedy zaczyna to przypominać film policyjny z lat 70. i bardzo fajnie jest widzieć, jak te elementy zupełnie naturalnie się ze sobą łączą się i kolidują – mówi Phil Lord. − Potem pojawia się Batman i wszystko robi się jeszcze ciekawsze – dodaje Christopher Miller.

Produkcja filmu „LEGO Przygoda” trwała trzy lata i była realizowana jednocześnie w trzech miejscach. W Los Angeles, gdzie reżyserzy spędzili najwięcej czasu, opracowano koncepcje, fabułę, postacie oraz projekt graficzny; w Australii, gdzie w studiu Animal Logic produkowano film oraz w Danii w siedzibie LEGO, gdzie czołowi projektanci pod nadzorem wiceprezesa ds. projektu, Matthew Ashtona (który jest także producentem wykonawczym filmu), użyczyli swojego doświadczenia przy opracowywaniu unikalnych postaci i rekwizytów wymyślonych przez twórców filmu.

Ważne było, aby to, co widać na ekranie, było nie tylko zbudowane z pojedynczo stworzonych wirtualnych klocków, ale także aby można było to teoretycznie złożyć z prawdziwych klocków. Niektóre z bardziej złożonych elementów zostały poddane w siedzibie LEGO testom na wytrzymałość konstrukcyjną. Rysunki, pomysły i opisy były przesyłane z biura produkcji w Los Angeles do LEGO w Danii, gdzie czasami budowano model i fotografowano go dla reżyserów. Po obu stronach dokonywano korekt, często wielokrotnych, aż w końcu animatorzy otrzymywali ostateczny projekt do wykonania modelu komputerowego.

Film ten zrozumieją i dzieci, i ich rodzice, ale chcieliśmy zbudować pomost między pokoleniami. Pamiętamy, że istnieje społeczność dorosłych fanów LEGO, którzy tworzą najbardziej złożone i niewiarygodne konstrukcje, o których dzieci nawet by nie pomyślały. Moje ulubione filmy to te, na które mogę zabrać moją babcię albo rodziców i dziewczynę, albo moich siostrzeńców i siostrzenice, wiedząc, że seans wszystkim się spodoba. W kinie najlepiej bawić się można właśnie wtedy, gdy ludzie w różnym wieku razem się śmieją i mam nadzieję, że takich przeżyć dostarczy widzom właśnie „LEGO Przygoda” – mówi Phil Lord.

Wysiłek włożony w realizację filmu opłacił się z nawiązką. Animacja „LEGO Przygoda” już pierwszy weekend emisji a w amerykańskich kinach zanotowała przychód w wysokości prawie 70 milionów dolarów. Do tej pory film w kinach na całym świecie zarobił ponad 250 milionów dolarów! W polskich kinach obejrzało go ponad 650 tysięcy widzów. Obraz został entuzjastycznie przyjęty przez krytyków i widzów, którzy w głosowaniu w serwisie imdb.com – największej na świecie internetowej bazie filmów – umieścili go w gronie najwyżej ocenionych produkcji wszech czasów.

Głosów bohaterom obrazu udzielili najlepsi i najpopularniejsi hollywoodzcy aktorzy: pięciokrotnie nominowany do nagrody Emmy® Will Arnett (serial „Bogaci bankruci”), nominowana do dwóch nagród Emmy® Elizabeth Banks („Igrzyska Śmierci”), nominowany do dwóch Złotych Globów® Will Ferrell („Legenda telewizji”), nominowany do dwóch nagród Emmy® Will Forte („Nebraska”), zdobywca Oscara® Morgan Freeman („Skazani na Shawshank”), nominowany do dwóch Oscarów® Jonah Hill („Wilk z Wall Street”), nominowany do Oscara® Liam Neeson („Non-Stop”), nominowany do nagrody Emmy® Billy Dee Williams („Gwiezdne wojny. Imperium kontratakuje”), Nick Offerman („Millerowie”), gwiazdor koszykówki Shaquile O’Neal („Straszny film 4”), Chris Pratt („Ona”), Channing Tatum („Świat w płomieniach”), Charlie Day („Pacific Rim”), Anthony Daniels ( „Gwiezdne wojny”) i Alison Brie („Jeszcze dłuższe zaręczyny”).

W polskiej wersji językowej swoich głosów użyczyli: Piotr Bajtlik (Emmet), Wojciech Paszkowski (Prezes Biznes), Ewa Andruszkiewicz-Guzińska (Żyleta), Krzysztof Banaszyk (Batman), Miłogost Reczek (Witruwiusz), Jarosław Boberek (Dobry glina / Zły glina), Adam Bauman (Stalobrody), Maciej Kowalik (Benek), Marta Dobecka (Kicia Rożek), Jan Staszczyk (Zielona Latarnia), Stefan Pawłowski (Superman), Olga Omeljaniec (Wonder Woman) i Jakub Jankiewicz (Finn).

WYDANIE BLU-RAY 3D™, BLU-RAY™ I DVD
Film „LEGO Przygoda” na Blu-ray 3D™, Blu-ray™ i DVD zadebiutuje już 28 sierpnia.
Na płytach obok filmu znajdą się również wyjątkowe dodatki specjalne.

Rzuć okiem na zwariowane przygody Emmeta i zobacz jak narodziły się klocki w „LEGO animacja – Ożywianie klocków”. „Zabawa nigdy się nie kończy” – posłuchaj komentarzy reżysera/gwiazd filmu, zaśpiewaj „Everything Is Awesome”, zobacz sceny dodatkowe, filmy fanów, i przekonaj się, że wszystko, co pokazane jest w filmie możesz zbudować.
W wybranych sieciach będę dostępne także wydania specjalne – na DVD Lego Przygoda z książką dla fana oraz trójwymiarowym stickerem oraz pakiety z figurkami Emmeta oraz Żylety.

Jeśli myśleliście, że na pojawienie się Batmana, Supermana i Wonder Woman razem na dużym ekranie trzeba czekać do premiery „Batman v Superman: Dawn of Justice”, to byliście w błędzie. Bohaterowie ci oraz Zielona Latarnia pojawili się w „The LEGO Movie” („LEGO: Pzygoda”). Głównym bohaterem jest tu zwykły ludzik imieniem Emment, który musi uratować świat. Na drugim planie wspiera go na swój sposób Batman, który udowadnia też, swoją wyższość na Gwiezdnymi Wojnami.

Do tej pory produkcje z LEGO w tytule zazwyczaj były tworzone bezpośrednio na rynek DVD. Ich celem była promocja konkretnych zestawów, czy gier komputerowych. W przypadku „The LEGO Movie” jest inaczej. Otrzymaliśmy film, w którym uchwycona została esencja słynnych klocków, które od ponad 60 lat zachwycają świat. Przy LEGO, każdy „bawi się dobrze” (nazwa LEGO wywodzi się z duńskiego zwrotu „Leg godt”, czyli „baw się dobrze”), bez względu na to czy buduje zgodnie z instrukcjami, czy też daje upust swojej wyobraźni i kreatywności. Już wcześniej oglądać można było przygody zabawek, czy też bohaterów gier komputerów, tym razem ożywiono świat LEGO. Różnorodność zestawów popularnych klocków pozwala stworzyć praktycznie wszystko co się wymarzy, nawet piętrowe kanapy, które mogą okazać się bardzo przydatne. Fabuła filmu skomplikowana nie jest i można nawet zarzucić jej inspirację „Matrixem”, ale w pełni prezentuje magię LEGO i zabiera widzów w prawdziwą przygodę, a gdyby ktoś chciał ją kontynuować po sensie filmu to wystarczy sięgnąć po jakiś zestaw LEGO, bo satysfakcji z układania popularnych klocków nie muszą czerpać tylko dzieci. Pozytywne emocje oraz wrażenie, że „wszystko jest czadowe” pozostają na długo po sensie.

Film można obejrzeć z polskim dubbingiem, lub też polskimi napisami do wersji oryginalnej. Biorąc pod uwagę, że w oryginale możemy posłuchać takich aktorów jak Morgan Freeman, Liam Neeson, Chris Pratt, czy też w roli Batmana Willa Ferrella, starszym polecałbym tę wersję. Jeden zgrzyt w przypadku napisów pojawia się kiedy postać Wonder Woman podpisana jest jako „Wonderwoman”, niby nie jest to jakiś poważny błąd i lepsze to niż Super Woman, które to określenie pojawiło się w polskim zwiastunie, ale mimo wszystko po takiej produkcji oczekuje się, że wszystko będzie na najwyższym poziomie.

Pod względem dodatków wydanie DVD ma tylko dwa i nie ma co ukrywać nie są one specjalnie interesujące. Piosenki można wysłuchać w napisach końcowych, a różnego rodzaju filmiki tworzone z LEGO przez fanów bez problemów znajdziemy w internecie. W przypadku filmu chciałby się obejrzeć coś bardziej związanego z produkcją, ale te materiały postanowiono udostępnić tylko w wersji Blu-ray.

Ocena: 4,5 nietoperka

Autor: Q


DODATKI SPECJALNE:

  • „Everything is Awesome” Sing-Along (3:11)
  • Fan-Made Films: Top-Secret Submissions (3:42)

ŁĄCZNY CZAS TRWANIA DODATKÓW: 6:53.


OCENA DODATKÓW:







Skala ocen 1-6

Poprzednia Strona



na platformie Max i w HBO
 


na Max

Kalendarium

Sonda

Najlepszy rocznik TM-Semic?

Zobacz wyniki