Tytuły historii: Whistleblower’s Blues; Troubled Waters
Miesiąc wydania (okładka): Styczeń 2014 (USA)
W sprzedaży od: 06.11.2012 (USA)
Scenariusz: John Layman
Rysunki: Jason Fabok; Jorge Lucas
Okładka: Jason Fabok i Blond
Kolor: Tomeu Morey; Dave McCaig
Liternictwo: Jared K. Fletcher; Dezi Sienty
Ilość stron: 40
Twoja ocena:
loading...
Tie-in BATMAN: ZERO YEAR! James Gordon walczy z korupcją w szeregach GCPD i samozwańczym stróżem prawa zwanym – Batman!
„Whistleblower’s Blues”
Scenariusz: John Layman
Rysunki: Jason Fabok
Kolor: Tomeu Morey
Liternictwo: Jared K. Fletcher
6 lat temu. Jim Gordon zostaje zabrany przez bandytów do doków, po tym jak zdradził go jeden ze skorumpowanych glin. Na miejscu Roman Sionis rozkazuje się go pozbyć, ale tak by wyglądało to na samobójstwo. Jim zostaje zabrany na Trigate Bridge. Chociaż statystyki nie są zbyt przychylne dla samobójców, to kilkoro z nich udało się przeżyć mimo połamanych kości. Gordon ma jednak więcej szczęścia i o własnych siłach wychodzi z rzeki.
Tydzień wcześniej. Od czasu gangu Red Hooda w Gotham City pojawili się kolejni zamaskowani łotrzy, a ostatnio największe spustoszenie sieje gang Czarnej Maski. Ukradli specjalne baterie, które mają żywotność stokrotnie większą niż zwykłe. Wraz z nadejściem sztormu i braku prądu w mieście warte będą więcej niż diamenty. Nie mogąc liczyć na wsparcie swojego skorumpowanego partnera Francisa Laneya Jim rozpoczął śledztwo na własną rękę. Gotham City to jednak nie Metropolis i policjanci nie mają tu dostępu do zaawansowanego technologicznie sprzętu. Wykonując żmudną policyjną robotę Jim ustala, że wszystkie kradzieże miały miejsce w okolicy nieruchomości należących do Janus Cosmetics. Komisarza Loeba nie interesują jednak jego odkrycia i wolałby by ten zajął się sprawą samozwańczego stróża prawa.
Gordon wbrew zaleceniom komisarza składa wizytę szefowi Janus Cosmetics Romanowi Sionisowi. Chociaż do spotkania nie dochodzi to widząc kolekcję masek Romana zdaje sobie sprawę, że to on stoi za wszystkim. Z nowymi informacji Gordon ponownie zgłasza się do Loeba, który tym razem postanawia przydzielić mu do pomocy Zachary’ego Henshawa.
Siedem dni później Henshaw prawie pobił Gordona na śmierć, gdyż w rzeczywistości wypełniał rozkazy swojego jedynego szefa, Romana Sionisa. Przepracował z Jimem cały tydzień, by samemu zdobyć haki na pozostałych skorumpowanych gliniarze. Te informacje ma też Gordon i stanowią one odpowiednie zabezpieczenie, gdy zjawia się na komisariacie i oskarża Henshawa w gronie pozostałych gliniarzy o korupcję i spisek. Laney, który jest na usługach Sionisa, wyciąga broń i wszystkiemu zaprzecza. Sytuacja robi się niebezpieczna, ale całość rozwiązuje młody gliniarz, Bullock, który kolbą swojej broni ogłusza Laneya.
Kiedy wszystko zostało ujawnione jest już za późni. Roman Sionios uciekł i już w pełni został Black Mask, a ludzie którzy go zdradzili lub nie dopełnili swoich zadań jak Laney i Henshaw zostali zlikwidowani. Kiedy stary układ w GCPD rozpada się Gordon przypomina sobie jak Batman uratował go, kiedy został zrzucony z mostu, bo to oznacza, że w swojej walce o lepsze Gotham wcale nie jest osamotniony.
„Troubled Waters”
Scenariusz: John Layman
Rysunki: Jorge Lucas
Kolor: Dave McCaig
Liternictwo: Dezi Sienty
Na brzegu rzeki przy New Trigate Bridge znalezione zostaje ciało. Gordon nie uważa, by to było samobójstwo. Świadkowie wraz ze spadającym mężczyzną widzieli też cień przypominający nietoperza. Nie był to jednak Batmana, ale chmara nietoperzy, które zjadły swoją ofiarę nim ta doleciała do ziemi.
Podczas zabezpieczania śladów przed przybyciem komisarza Wallace wypatrzył w tłumie Kirka Langstroma. Kiedy próbował go zatrzymać, ten zaczął zmieniać się w Man-Bata i zadrapał go a następnie odleciał. Widząc, że sprawa jest poważniejsza niż przypuszczał Gordon postanawia poinformować o wszystkim Batmana.
James Gordon zapracował na swoją reputację i osiągnął to wszystko nie tylko dzięki współpracy Batmanem. W czasach, kiedy szeregi policji były skorumpowane nie bał się podejmować ryzyka. Walcząc z nowymi kryminalistami naprawiał też własne środowisko od wewnątrz. Jim Gordon to bohater, który zasługuje na uznanie, a ten numer udowadnia, że detektywistyczne historie, doskonale pasują do policjanta z Gotham City. Batman pojawia się tu, co prawda tylko w epizodzie, ale jakże istotnym.
Pewne elementy historii jak korupcja policjantów oraz zachowanie Loeba są bardziej wygładzone niż w chociażby w Year One Millera, ale jako całość wszystko się broni. Dodatkowy duży plus należy się pracy Fabooku i Moreya, których rysunki doskonale wpisują się w klimat korupcji panującej w Gotham City.
Fani Jima Gordona nie powinni przegapić tego numeru.