Komiksy z Batmanem są już z czytelnikami od ponad 80 lat. Obecnie wiele rzeczy jest dla czytelników oczywiste, ale zastanawialiście się kiedy po raz pierwszy coś ujawniano, jak to, że w noc kiedy doszło do zabójstwa Wayne’ów byli w kinie na filmie „Mark of Zorro”.

Origin Batmana poznaliśmy w „Batman #1” autorstwa Billa Fingera i Boba Kane’a, ale nie zdradzono na jakim filmie byli w kinie.

Co ciekawe, kiedy ponownie zagłębiono się w origin Batmana w klasycznym „Batmanie #47” (autorzy: Bill Finger, Bob Kane i Charles Paris – jedna z ostatnich, jeśli nie, ostatnich opowieści o Batmanie, które Bob Kane kiedykolwiek narysował sam) nie wspomina się o żadnym filmie.

Kiedy obchodzono 35. rocznicę Batmana w klasycznej historii „There Is No Hope in Crime Alley” z „Detective Comics #457” (autorzy: Denny O’Neil i Dick Giordano), do originu Batmana na stałe weszła „Crime Alley”, a także wprowadzono postać dr Leslie Thompkins, wspomniano też o filmie, ale nie sprecyzowano o jaki chodzi.

Len Wein wspomniał o filmie w „The Untold Legend of Batman #1” (autorzy: Len Wein, John Byrne i Jim Aparo), ale też nie wdawano się w szczegóły.

Rok później ukazała się klasyczna „To Kill a Legend” w „Detective Comics #500” (1981 roku) w której Alan Brennert i Dicka Giordano jako pierwsi twórcy, próbowali ustalić, co to był za film, gdy dowiadujemy się, że była to produkcja z udziałem Marlona Brando. Jeśli mielibyśmy zgadywać o jaki film chodzi, to najbardziej trafny wydaje się „Na nabrzeżach” z 1954 roku, w którym wiele moralizowano o naturze odwagi i sprawiedliwości. Również pod względem linii czasu pasowałby do historii opowiadanej w 1981 roku, w której Batman ma ok. 35 lat.

Jak przy wielu innych rzeczach, które na stałe weszły do współczesnego originu Batmana, swój udział miał Frank Miller i „The Dark Knight Returns #1”, w którym po raz pierwszy pojawia się wzmianka o „Mark of Zorro” (wersja z 1940 roku z Tyronem Powerem w roli głównej).

Później Miller ponownie przypomniał o „Mark of Zorro” w „Batman: Year One”.

Jednak dopiero w „Batman #459” (autorzy Alan Grant, Norm Breyfogle i Steve Mitchell) z 1991 roku, utrwalono, że tej tragicznej nocy młody Bruce Wayne z rodzicami oglądał niemą wersję „Mark of Zorro” z Douglasem Fairbanksem z 1920 roku.

Źródło: CBR

PRZECZYTAJ TAKŻE:



na platformie Max i w HBO
 


na Max

Kalendarium
Sonda

Najlepszy komiks z Batmanem wydany przez Egmont w 2024 roku?

Zobacz wyniki