.: SERIALE :: BATMAN (1966) :: HIZZONNER THE PENGUIN :.
Tytuł odcinka: "HIZZONNER THE PENGUIN" Pierwsza data emisji: 2 listopada 1966 Reżyseria: Oscar Rudolph Scenariusz: Stanford Sherman Zdjęcia: Meredith M. Nicholson Muzyka: Nelson Riddle Producent: Howie Horwitz, William Dozier, William P. D'Angelo
Obsada:
Adam West
Burt Ward
Alan Napier
Neil Hamilton
Stafford Repp
Madge Blake
Burgess Meredith
George Furth
Woodrow Parfrey
Murray Roman
Byron Keith
Joe E. Tata
Cindy Malone
Judy Parker
Linda Meyers
Little Egypt
Paul Revere
Michael Smith
Roger Creed
William Dozier
Tony Epper
Drake Levin
Mark Lindsay
Phil Volk
Bruce Wayne/Batman
Richard "Dick" Grayson/Robin
Alfred Pennyworth
Komisarz James Gordon
Chief O'Hara
Ciotka Harriet Cooper
Penguin
Gallus
Rooper
Trendek
burmistrz Linseed
Zbir #1
Lulu
Penguin Girl #2
Penguin Girl #3
ona sama
on sam
Smitty
Zbir
Narrator (głos)
Zbir
on sam
on sam
Fang
Kiedy w Gotham City ponownie pojawia się Pingwin policja postanawia wezwać Batmana nie, dlatego że złoczyńca złamał prawo, ale dlatego, że jest podejrzanie uprzejmy i uratował ślepego sprzedawcę gazet przed bandytą, a co gorsza postanowił kandydować na fotel burmistrza Gotham City.
Po przerwaniu prób Dicka do roli w "Makbecie" Szekspira bohaterowie natychmiast udają się do gabinetu Gordona. Jednak o ile Batman uważał, że obywatele nie są tak łatwowierni by uwierzyć w przemianę Pingwina, to jak wskazują sondaże przedwyborcze blisko 60% poparciem cieszy się złoczyńca, który w swojje działalności nie tylko ratuje dzieci w potrzebie, ale także wspiera organizacje charytatywne. Nie mając innego wyjścia komisarz Gordon i obecny burmistrz Gotham Linseed przekonują Batmana by ten kandydował na burmistrza, bo inaczej miasto zostanie skazane na rządy Pingwina.
Chociaż kampania Batmana została wsparta sporym datkiem od Harriet Cooper, to jednak bohater woli mniejsze plakaty i skromniejszą kampanie, w której chce skupić się na ważnych kwestiach dla mieszkańców. Jednak z takim podejściem nie zdobywa wielu zwolenników, a nawet osoby, który były skłonne oddać na niego głos odmawiają głosowania na polityka, który nie ma zamiaru pocałować ich dzieci. Pingwin zaś prezentuje zupełnie inne podejście do polityki. Na jego spotkaniach z wyborcami polityka nie jest ważna, ważne jest show, występy zespołów muzycznych, taniec brzucha, oraz kieliszki pełne szampana.
Nietypowa kampania Batmana sprawia, że niewiele grup ma ochotę na spotkanie z bohaterem. Jedną z nich jest Grand Order Of Occidental Nighthawks (G-O-O-N!). Jak odkrywają na miejscu bohaterowie okazuje się, że zaproszeni zostali przez gangsterów Pingwina, którzy zastawili na nich pułapkę. Złapani Batman i Robin zostają uwięzieni w sieci i w chwili, gdy stopnieje lód zanurzeni zostaną w kadzi z kwasem. Na miejscu zjawia się jednak Pingwin, który jest bardzo niezadowolony z faktu, że tak traktowani są jego polityczni przeciwnicy. Jednak nie mając drobnych złoczyńca powolnym krokiem postanawia udać się na komisariat by zawiadomić o wszystkim policję, Dynamic Duo nie mają jednak tyle czasu.
Holy Batgraves! An Acid Bubble Bath for Batman and Robin! What A Way To Lose An Election! Batman, Don't Just Lie There! Do something!
Już kilkanaście odcinków drugiego sezonu minęło i dopiero w typ powrócił złoczyńca, który był jednym z powodów, dla którego pierwsza seria odniosła sukces. Odcinki z Pingwinem trzymały poziom i też nie inaczej jest tym razem. Pomysł z ponownym wejściem złoczyńcy na dobrą drogę jest trochę wtórny, ale już przedstawienie jego kampanii na burmistrza Gotham to już coś doprawdy interesującego. Pomińmy fakt, że zatwardziały kryminalista z taką łatwością zyskuje poparcie społeczeństwa, ale z drugiej strony, gdy przeciwko niemu kandyduje Batman, który woli skupić się na poważanych kwestiach i ograniczyć billboardy i inne atrakcje do minimum, to nikogo nie dziwi, że to Pingwin jest zdecydowanie bliższy wygrania wyborów.
Fabularnie odcinek nie jest zbyt odkrywczy, ale naprawdę ciężko byłoby lepiej pokazać kulisy polityki i wyśmiać wszystkie niuanse, jakimi charakteryzują się wielkie kampanie polityczne. Bo czy Batman odmawiający pocałowania dziecka w kontraście do ochoczego Pingwina, który prezentuje całkowicie odwrotne podejście, ma szansę zyskać przychylność wyborców? Kampanie polityczne na przełomie ostatnich lat nie wiele się zmieniły, dlatego również i ta historia z Pingwinem kandydującym dla burmistrza cały czas pozostaje aktualna.
W odcinku w związku z kampanią Pingwina pojawiło się wielu wykonawców, którzy stanowili atrakcje dla jego wyborców. Paul Revere and the Raiders, którzy jako Paul Revere and the Ruders wykonali dla Pingwina dwie piosenki w tym "Yankee Doodle" przy dźwiękach których złoczyńca wkroczył na scenę. Z tańcem brzucha wystąpiła natomiast Little Egypt.
Termin "hizzonner" wykorzystany w tytule to slangowe określenie "his honor", które stosuje się do określania burmistrzów miast w Stanach Zjednoczonych.
Podczas zdjęć do tego odcinka na planie pojawił się Frank Sinatra, ale piosenkarz nigdy nie wystąpił w żadnym z odcinków.
Z odcinka dowiadujemy się, że gabinet komisarza Gordona znajduje się na 13. piętrze.
Pomysł z kandydowaniem Pingwina na burmistrza został później wykorzystany w filmie Batman Returns.
CYTATY:
Penguin: Plenty of girls and bands and slogans and lots of hoopla, but remember, no politics. Issues confuse people!
Penguin: That Batman won't garner enough votes to become elected dogcatcher!
Robin: [patrzy na czek od ciotki Harriet na kampanię Batmana] Holy bank balance!
Robin: I smell a rat.
Goon: Two rats, Boy Wonder, and guess who the cats are!