.: KOMIKS :: USA :: BATMAN: LOTDK :: ROK 1990 :: BATMAN: LOTDK #8 :.
BATMAN: LEGENDS OF THE DARK KNIGHT #8
Tytuł historii:Gothic Part Three: The Burning Nun Miesiąc wydania: Czerwiec 1990 (USA) Scenariusz: Grant Morrison Rysunki: Klaus Janson Okładka: Klaus Janson Kolory: Steve Buccellato Liternictwo: Jon Costanza Ilość stron: 32
Batman wraca do jaskini, żeby szybko opatrzyć rany, po czym udaje się do swojej dawnej szkoły podstawowej. Bruce chce dowiedzieć się czegoś więcej o byłym dyrektorze placówki. Na miejscu jednak niechętnie rozmawia się o panu Winchesterze, dlatego Bruce przekazuje pokaźną sumę na rzecz szkoły, co pomaga w zdobyciu informacji. Z powrotem w jaskini Batman analizuje nagrania z zajęć Winchestera, które otrzymał. Dowiaduje się z nich, że Winchester w jakiś sposób powiązany z klasztorem w Austrii, więc natychmiastowo tam się udaje. W tym samym czasie były współpracownik Ottavia, Morgenstern, przejmuje jego wpływy w mieście. Morgenstern wykorzystał zamieszanie, jakie spowodował Szept i otruł swojego kolegę. Sam Szept natomiast odnalazł zakonnicę, która przybyła do miasta i chciała się schronić w Katedrze.
Przykładowe Strony:
W Austrii Batman poznaje szczegóły przeszłości Winchestera. Naprawdę nazywa się Manfred i w osiemnastym wieku, w czasie plagi dżumy, był mnichem w Zakonie Braci Kapucynów. Był najbardziej pobożnym i oddanym z braci, lecz przez to właśnie zaczął popadać w samouwielbienie. Wkrótce poddał się heretyckiemu poglądowi, iż jedynie poprzez grzech można doznać zbawienia, zbliżyć się do miłosiernego Boga. Na ten pogląd nawrócił resztę mnichów. W swym dążeniu do zbawienia poprzez grzech, mnisi posunęli się nawet do spalenia zakonnicy na stosie. Zaraz po tym Manfred zaczął przejawiać symptomy dżumy. Obawiając się śmierci zawarł pakt z diabłem i w zamian za swą duszę uzyskał zdrowie i trzysta lat nieśmiertelności. Jakiś czas później klasztor został zalany przez rzekę Dess. Wszyscy bracia, prócz Manfreda, zginęli. Po wysłuchaniu historii Manfreda, Batman udaje się do znajdującego się pod wodą klasztoru. Tam znajduje sporządzone w osiemnastym wieku plany Katedry Gotham.
Konkretna historia, w której Batman jest postacią drugoplanową. Postać Winchestera stała się bardzo kolorowa i doskonale łączy się z jego przeszłością, bądź przyszłością, zaprezentowaną we wcześniejszych numerach. Minusy tego numeru to sława Batmana, która sięga aż Austrii. Jest to dziwne biorąc pod uwagę, że w Gotham nie wszyscy są przekonani, czy Batman naprawdę istnieje. Poza tym, dżuma, pakt z diabłem i zwariowany zakon - to wszystko dobre pomysły, ale nie są dobrze ilustrowane. Kreska całkowicie nie pasuje to tej historii, ani do żadnej innej. Zwykłe bazgroły. Mimo to, 4 na 6 za historię, która zabrała Batmana do Europy.