/THE DARK KNIGHT RISES/
Data wydania (Polska): 26.09.2014
Wydawca: Galapagos
Gatunek: fantasy
Cena rynkowa:
Rok produkcji: 2012
Czas trwania filmu: 160 min.
Wersja wydania: 2 płytowa
Zawartość płyty 1: film
Zawartość płyty 2: dodatki
Wersje językowe filmu: polska, angielska, rosyjska, węgierska, turecka, chińska, tajska, ukraińska
Dźwięk wersji oryginalnej filmu: Dolby Digital 5.1
Napisy: polskie, norweskie, hebrajskie, węgierskie, tureckie, greckie, rosyjskie, ukraińskie, słoweńskie, rumuńskie, serbskie, estońskie, łotewskie, indonezyjskie, tajskie
Wersja dla niesłyszących: angielska
Dodatki: BATMOBIL – Po raz pierwszy zobacz pięć modeli Batmobila jednocześnie. Poznaj dogłębnie każdy aspekt najbardziej inspirującej broni w arsenale Batmana i zobacz ewolucję tego technologicznego cudu i ikony kulturowej. KONIEC RYCERZA – Wszechstronne spojrzenie na pracę reżysera Christophera Nolana I jego ekipy przy tworzeniu filmu Mroczny Rycerz powstaje, epickiej konkluzji legendy Mrocznego Rycerza. I WIELE WIĘCEJ!
Opis: Spektakularne zakończenie trylogii! Mroczny Rycerz Powstaje ponownie jednoczy wybitnego reżysera Christophera Nolana i genialnego aktora Christiana Bale’a. Osiem lat temu, po tym jak przyjmuje na siebie winę za śmierć Harveya Denta, okryty hańbą Batman (Christian Bale) znika w tajemniczych okolicznościach. Wszystko się jendak zmienia, gdy na horyzoncie pojawia się sprytna kocia włamywaczka (Anne Hathaway) i bezwzględny szaleniec – Bane (Tom Hardy). Terrorystyczne zamiary zamaskowanego Bane’a zmuszają Bruce’a do powrotu z wygnania i podjęcia ostatecznej walki o przetrwanie Gotham City… i Batmana. Wspaniała realizacja. Efekty specjalne. Spektakularny sukces na świecie. NAJWIĘKSZA PREMIERA DEKADY! >>>WIĘCEJ O FILMIE
Na polski rynek trafiło 2-płytowe wydanie DVD. W odróżnieniu od chociażby amerykanów na DVD otrzymaliśmy znacznie bogatsze wydanie, które pod względem zawartości nie odbiega od wydania Blu-ray. Jeśli więc nie przywiązujecie tak wielkiej uwagi do jakości HD to 2-płytowe wydanie DVD powinno wam w zupełności wystarczyć.
Na pierwszej płycie znajdziemy tylko film oraz możliwość wyboru poszczególnych scen podzielonych na 17 rozdziałów. Menu główne jest ruchome (prezentacja fragmentów filmu) i w języku angielskim. Do wyboru są m.in. polskie napisy lub lektor (Piotr Borowiec). Tłumaczenie pod napisy jest w niektórych fragmentach bardziej szczegółowe, ale w większości przypadkach pokrywa się z tekstem czytanym przez lektora.
„Mroczny Rycerz Powstaje” stanowiący zakończenie trylogii Christophera Nolana sam w sobie jest wart umieszczenia na półce obok pozostałych „Batmanów”. Skoncentrujmy się więc na dodatkach. Łącznie wszystkie bonusy trwają prawie 3 godziny, jest więc w czym wybierać.
Główne materiały dotyczące „The Dark Knight Rises” zostały podzielone na 3 sekcje: „Produkcja” („Production”), „Bohaterowie” („Characters”) i „Refleksje”(„Reflections”). Menu jest statyczne i w języku angielskim. Także tytuły poszczególnych materiałów nie zostały przetłumaczone. Wszystkie bonusy, oprócz zwiastunów, mają do wyboru polskie napisy. Za wadę można uznać fakt, że dodatków wchodzących w skład danych segmentów na temat kulis produkcji nie da się odtworzyć na raz, czyli w niektórych przypadkach po dwóch minutach materiału znowu trzeba potwierdzić chęć obejrzenia następnego. Jest to drobna niedogodność, która jednak nie wpływa na odbiór całości.
Pod względem zawartości najbardziej okazale prezentują dodatki dotyczące produkcji. Każdy etap produkcji filmu został przedstawiony w nie za długich materiałach, które odsłaniają kulisy produkcji. Oprócz omówienia tak znaczących scen jak walka Batmana z Bane’em, prologu, czy stworzenie The Bata, znalazło się także miejsce na zdawałoby się mniej istotne rzeczy. Oglądając jednak materiał chociażby o przygotowaniach do krótkiej sceny, w której prowadząc samochód John Blake na własnej skórze przekonuje się o niszczycielskiej sile działań Bane’a. Na przykładzie wybuchów niszczących część dróg w filmie widać, że twórcy do każdej sceny podchodzili z należytą dbałością o szczegóły. Odsłonięte kulisy produkcji, oraz poszczególne etapy przegotowań uzmysławiają z jaką wielką produkcją mamy do czynienia. Wielkie dekoracje budowane w hangarach robią niesamowite wrażenia. Na uwagę zasługuje też zastosowanie różnych rozwiązań w celu uniknięcia stosowania nadmiernego CGI, którego oczywiście nie zabrakło, a także zatrudniania setek statystów. Oprócz informacji na temat ściśle technicznych przygotowań do realizacji filmu dowiadujemy się również jak Hans Zimmer stworzył już kultowe „deshi basara”.
W „Mrocznym Rycerzu Powstaje” po raz pierwszy u Nolana pojawia się Bane i Catwoman. Z “Gotham’s Reckoning” dowiadujemy się chociażby jak na wczesnych etapach wyglądały różne projekty maski Bane’a, nie brak także informacji na temat przygotowywać Toma Hardy’ego do roli złoczyńcy. “A Girl’s Gotta Eat” poświecony jest Catwoman. Mamy możliwość zobaczyć wczesne szkice postaci oraz przekonać sie ile różnych wariantów przygotowali twórcy nim zdecydowali sie by to gogle z noktowizorem stanowiące część maski w pewien sposób tworzyły kocie uszy. Dużo miejsca poświęcono też wyborze strojów Seliny Kyle, która w każdej sytuacji jest jak kameleon. W obu materiałach nie zabrało też wypowiedzi Toma Hardy’ego i Anne Hathaway. „The Journey of Bruce Wayne” pod pewnymi względami różni się od dodatków dotyczących Bane’a i Catwoman. Postać Batmana i jego kostium zostały już omówione przy wcześniejszym filmach, dlatego tym razem całość bardziej skupia się na samej postaci Bruce’a i jego losach. Dostajemy chociażby odpowiedź na pytanie dlaczego Bruce utyka.
Trzecia sekcja zawiera dwa materiały. “Shadows & Light in Large Format” koncentruje się na pracy i wykorzystywaniu kamer IMAX, którymi nakręcono prawie 1/3 filmu. „The End of a Legend”, to zaś najbardziej luźny ze wszystkich materiałów z wyraźną nutą nostalgii. Twórcy i aktorzy dzielą się różnymi zabawnymi anegdotami i wspominają prace na planie, na którym większość z nich spędziła prawie 8 lat.
Wśród dodatków znajduje się także dokument na temat wszystkich Batmobilów. Pojazd Batman, czy to w filmach, komiksach, czy serialach animowanych zawsze stanowi ważny element i jest pod pewnymi względami ważnych bohaterem poszczególnych opowieści. Dokument przybliża historię Batmobilów nie pomijając żadnych szczegółów. Wspomniane zostają pojazdy wykorzystane w serialach kinowych z lat 40-tych jak i różne komiksowe, czy animowane wersje, w tym ten najbardziej znany z „Batman: TAS”. Najszerzej omówione zostają Batmobile z filmów i serialu z Adamem Westem w roli głównej. O pojazdach opowiadają ich twórcy oraz reżyserowie filmowych „Batmanów”. Dostajemy również niepowtarzalną okazję by obejrzeć wszystkie pojazdy Mrocznego Rycerza na paradzie począwszy od niezapomnianego Batmobila z lat 60-tych a skończywszy na Tumblerze.
Na 2. płycie znajduje się także galeria plakatów i bannerów reklamowych, które wykorzystywane zostały do promocji filmu. Sekcja ta byłaby bardziej interesująca gdyby zaprezentowano wcześniej niepublikowane zdjęcia z filmu czy z planu niż materiały, które znają praktycznie wszyscy.
Dla osób, które nie specjalnie śledziły informacje na temat „The Dark Knight Rises” 2. płyta z dodatkami będzie wspaniałym źródłem informacji, dla pozostałych fanów pod względem treści może brakować większej ilości smaczków, czy też informacji o których wcześniej nie wspominano w różnych wywiadach. Chociaż nie znajdziemy żadnych usuniętych scen, to wśród fotografii wykorzystywanych w poszczególnych materiałach znalazły się takie, które wcześniej nie były publikowane.
Podsumowując, 2-płytowe wydanie DVD filmu „Mroczny Rycerz Powstaje” zapewnia świetną rozrywkę. Na 1. płycie mamy kapitalny film, a na drugiej całą masę dodatków, na których obejrzenie trzeba zarezerwować prawie 3 godziny. Poświęcenie części dnia na odkrywanie kulis powstania jednego z najlepszych filmów o Batmanie, na pewno nie będzie marnotrawstwem czasu.
DODATKI SPECJALNE:
ŁĄCZNY CZAS TRWANIA DODATKÓW: 2:54:35. |
Skala ocen 1-6 |
INFORMACJE O POLSKIEJ WERSJI:
- Udźwiękowienie: MASTER FILM (mix 5.1 voiceland)
- Lektor: Piotr Borowiec
- Tekst wersji z lektorem: Artur Wierzchowski
- Tekst napisów: Brak danych